Dyktando – klasa VII – wszystkie zasady

Moja nowa pasja

Wszystko zaczeęło się właściwie pżrzypadkiem. Dotyhchczas mitologia gGrecka wydawała mi się nuódna jak flaki z olejem. Co mnie obchhodzili jacyś bogowie z zamierzżhchłych czasuów. Starożrzytność jest przecierzż taka odległa. Na lekcjach języka polskiego mity wracają jednak co jakiś czas jak buómerang. Tyle że tym razem obuódziła się we mnie prawdziwa pasja.
Jeszcze tego samego dnia udałem się do osiedlowej biblioteki, mieszczącej się naprzżeciwko mojego domu. Wypożrzyczyłem kilka ksiąrzżek i oddałem się lektóużrze. Najpierw zaciekawił mnie mit o Aachillesie. Wcześniej wiedziałem tylko, że określenia pięenta achillesowa użrzywamy, kiedy muówimy o czyimś słabym puónkcie. Potem porwały mnie również inne opowieści o starorzżytnych bogachh i hcherosach. Z wypiekami na twarzży czytałem o zZeusie, który rzżucał pioróunami i aAtenie, jego cuórce, bogini mąondrości, sztuóki i opiekuónce aAten, która była prawdziwą mistżrzynią w wielu dziedzinach.
Czytałem oiIkarze, który na skżrzydłach z ptasich pióur zlepionychh woskiem pofróunął wysoko do nieba i niestety spadł do wody. Jego ojciec Ddedal był znanym bóudowniczym, świetnym rzżemieślnikiem, wynalazcą i inżrzynierem. Bardzo cierpiał z powodu śmierci syna i jego tragicznej chhistorii. Pochhował go na wyspie i nazwał ją na jego cześć. Mit o Demeter pokazał mi, jak kiedyś lóudzie tłóumaczyli sobie zmienność puór roku. To zresztą bardzo smóutna opowieść.
Wkruótce zdałem sobie sprawę, że mity to nie tylko opowieści przżygodowe i nie brakuóje w nich dramatów i nieszczęść, hcharakterystycznych dla naszego lóudzkiego losu. Sami bogowie nie byli zaś wolni od wad i niedoskonałościnie doskonałości.
Nazajóutrzż znóuw powęendrowałem do biblioteki, gdzie obejrzżałem wielką mapę gGrecji. Potem podobną wydruókowałem sobie z internetu i powiesiłem na ścianie w swoim pokoju. Z plasteliny ulepiłem miniatuórowe rzżeźby mitologicznych bogóuw i bochhaterów. Moje biuórko zamieniło się w prawdziwą wystawę. Mogę też stwierdzić, że zyskałem nową pasję. Po cihchu marzżę o podruórzży do Ggrecji. Chciałbym odwiedzić aAteny i wejść na guóOolimp.

Sprawdź dyktando

Ilość literek do wstawienia: 20

Poprawne odpowiedzi: 0

Nieprawidłowe odpowiedzi: 20

Pola zaznaczone kolorem czerwonym oznaczają odpowiedź błędną.

Masz 0% prawidłowych odpowiedzi.

Wskazałeś mniej niż połowę poprawnych odpowiedzi. Niestety dyktando nie będzie zaliczone. Powinieneś obowiązkowo powtórzyć zasady ortograficzne, których dotyczy powyższy tekst, a następnie spróbować jeszcze raz uzupełnić dyktando. Nieco pracy przed Tobą, ale na pewno się opłaci.

Wskazałeś mniej niż 60% procent poprawnych odpowiedzi. Ten wynik nie pozwala na zaliczenie dyktanda. Polecamy powtórzyć zasady ortograficzne, których dotyczy powyższy tekst, a następnie spróbować jeszcze raz uzupełnić dyktando. Wysiłek z pewnością zaprocentuje.

Wynik, który uzyskałeś pozwala na zaliczenie dyktanda, ale nadal nie jest to satysfakcjonujący rezultat. Sugerujemy wrócić do zasad ortograficznych, których dotyczy powyższy tekst, a następnie spróbować zmierzyć się z dyktandem po raz drugi.

Całkiem nieźle Ci poszło. Jeśli chcesz, by liczba poprawnych odpowiedzi była jeszcze większa, wróć do zasad ortograficznych, których dotyczy powyższy tekst i spróbuj jeszcze raz uzupełnić dyktando.

Ponad 80% poprawnych odpowiedzi to naprawdę satysfakcjonujący rezultat. Jeśli jednak nie chcesz spocząć na laurach, powtórz zasady ortograficzne, których dotyczy powyższy tekst i popraw swój wynik.

Gratulujemy! Dyktando uzupełniłeś bezbłędnie. Wygląda na to, że zasady ortograficzne, których dotyczy powyższy tekst, masz w małym palcu. Jeśli jednak Ci mało, możesz spróbować swoich sił z innymi dyktandami dostępnymi na stronie.

Komentarze