Dyktando - klasa VIII - z rz i ż
Kuchenne inspiracje (z rz i ż)
Moja mama mówi, że w pżrzyszłości zostanę kuchażrzem. Być morzże ma w tym nawet trochę racji. Ostatnio uwielbiam bowiem gotować. Staram się każrzdego dnia pżrzygotować porzżywny i smaczny posiłek albo chociarzż jakąś przżekąskę. Poza tym muszę się pżrzyznać, że jestem prawdziwym żrzarłokiem. Na śniadanie bardzo często robię sobie twarożrzek z żrzodkiewką. Jeśli natomiast mam ochotę na ciepły posiłek, to smarzżę jajecznicę. Kiedy rzżółtka i białka jajek zetną się jużrz na patelni, to pżrzekładam je na tależrz i posypuję szczypiorkiem, który zwykle rozdrabniam specjalnymi kuchennymi nożrzyczkami. Do innych warzżyw urzżywam norzża. Bo właśnie najczęściej przżygotowuję dania na bazie świeżrzych jażrzyn. Ich spożrzywanie niesie ze sobą wiele korzżyści dla zdrowia. Ważrzywa, zwłaszcza surowe, zawierają mnóstwo różrznych witamin i składników mineralnych. Na pżrzykład, buraki i szpinak to prawdziwa kopalnia rzżelaza. Na szczęście nasza domowa spirzżarnia jest zawsze pełna świeżrzych ważrzyw. Dlatego często robię rórzżnego rodzaju sałatki i surówki. Bardzo lubię takie na bazie kapusty i warzżyw kożrzeniowych, to jest pietruszki, selera albo marchewki. Tylko najpierw trzżeba je zetżrzeć na tarce, a to jest dla mnie bardzo uciąrzżliwe. Poza tym do surówki wystarczy dodać łyrzżkę oleju albo oliwy z oliwek, szczyptę soli i odrobinę pieprzżu. Do tego pajda żrzytniego chleba i danie gotowe. Na deser najczęściej piekę ciasto drożrzdżowe z orzżechami. W pieczeniu jestem jednak jeszcze rzżółtodziobem. Ale i z tym przżyjdzie mi się niedługo zmierzżyć. Ostatnio dostałem od mamy książrzkę kucharską. Są w niej rozmaite pżrzepisy z kuchni polskiej, francuskiej, włoskiej, a nawet rzżydowskiej. We wstępie z kolei znajduje się dużo przżydatnych informacji na temat zasad zdrowego odrzżywiania. Na pewno wszystko to przżeczytam. Zwłaszcza że moja mama mówi, że żrzywność jest nie tylko paliwem dla organizmu i pżrzysmakiem, bo może być równierzż lekarstwem.Ilość literek do wstawienia: 20
Poprawne odpowiedzi: 0
Nieprawidłowe odpowiedzi: 20
Pola zaznaczone kolorem czerwonym oznaczają odpowiedź błędną.
Masz 0% prawidłowych odpowiedzi.
Wskazałeś mniej niż połowę poprawnych odpowiedzi. Niestety dyktando nie będzie zaliczone. Powinieneś obowiązkowo powtórzyć zasady ortograficzne, których dotyczy powyższy tekst, a następnie spróbować jeszcze raz uzupełnić dyktando. Nieco pracy przed Tobą, ale na pewno się opłaci.
Wskazałeś mniej niż 60% procent poprawnych odpowiedzi. Ten wynik nie pozwala na zaliczenie dyktanda. Polecamy powtórzyć zasady ortograficzne, których dotyczy powyższy tekst, a następnie spróbować jeszcze raz uzupełnić dyktando. Wysiłek z pewnością zaprocentuje.
Wynik, który uzyskałeś pozwala na zaliczenie dyktanda, ale nadal nie jest to satysfakcjonujący rezultat. Sugerujemy wrócić do zasad ortograficznych, których dotyczy powyższy tekst, a następnie spróbować zmierzyć się z dyktandem po raz drugi.
Całkiem nieźle Ci poszło. Jeśli chcesz, by liczba poprawnych odpowiedzi była jeszcze większa, wróć do zasad ortograficznych, których dotyczy powyższy tekst i spróbuj jeszcze raz uzupełnić dyktando.
Ponad 80% poprawnych odpowiedzi to naprawdę satysfakcjonujący rezultat. Jeśli jednak nie chcesz spocząć na laurach, powtórz zasady ortograficzne, których dotyczy powyższy tekst i popraw swój wynik.
Gratulujemy! Dyktando uzupełniłeś bezbłędnie. Wygląda na to, że zasady ortograficzne, których dotyczy powyższy tekst, masz w małym palcu. Jeśli jednak Ci mało, możesz spróbować swoich sił z innymi dyktandami dostępnymi na stronie.
Komentarze