Dedykacja dla ucznia

Dedykacje dla ucznia to krótkie teksty życzeniowe, z których korzystają zazwyczaj nauczyciele czy wychowawcy. Zapisuje się je na prezentach rzeczowych, przeważnie książkach, które stanowią wyraz uznania za dobre wyniki w nauce, wysoką frekwencję czy inne szczególne zasługi dla klasy czy całej szkoły.

 

Dedykacja dla ucznia z pewnością będzie miłą pamiątką i wyrazem szacunku dla ucznia, który np. przez cały rok szkolny dokładał wszelkich starań do procesu swojej nauki i aktywnie uczestniczył w życiu szkoły. Taki zapisek nauczyciel umieszcza najczęściej w książce, którą wybiera specjalnie dla konkretnego podopiecznego, wiedząc, że sprawi mu ona przyjemność.

Jak napisać dedykację dla ucznia?

Z pewnością musi to być forma zwięzła, choć w książce można sobie pozwolić na nieco dłuższe zdania niż na podarku rzeczowym, gdzie miejsce jest zdecydowane bardziej ograniczone. Zasadniczym elementem każdej dedykacji jest data i miejsce, w którym jest tworzona, lub w którym jest przekazywana. Musi się w niej również znaleźć grzecznościowy zwrot do adresata. Dedykacje dla uczniów najczęściej skupiają się wokół przyszłej drogi zawodowej, ewentualnej kariery naukowej. Może mieć ona charakter zachęcający do sukcesów w określonej dziedzinie, z której pochodzi np. darowana książka. Ważny jest także własnoręczny podpis nadawcy.

Formy dedykacji dla ucznia

Jak zostało już wspomniane, jest to najczęściej zapisek na początku książki wybranej specjalnie dla ucznia. Równie dobrze może to być jednak gadżet związany z jakąś dziedziną, która uczniowi jest szczególnie bliska, np. w przypadku młodego człowieka zafascynowanego chemią może to być elegancki zestaw fiolek czy innych akcesoriów do laboratorium. Polonista podaruje uczniowi wieczne pióro lub oryginalny notes.

Jak przekazać dedykację uczniowi?

Należy zapisać ją na podarunku, ale w przypadku książki ciekawym i bardziej eleganckim rozwiązaniem jest dołączenie do egzemplarza osobnej kartki, bileciku w dowolnej formie. Oryginalnym pomysłem może być również zakładka do książki, na której zostanie umieszczony tekst dedykacji.

Komentarze

~ Polonista_Kaczor
1/21/22, 5:02 PM
Pomocne i to bardzo tylko, że brakuje jednej rzecz PRYKŁADÓW. przykłady, więcej pomogą niż sama informacja jak ją napisać. Ten komentarz nikogo nie ma na celu urazić (autorów).