Dedykacja na komunię

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowa okazja, podczas której młody człowiek po raz pierwszy zyskuje możliwość przyjęcia komunii. Jest to doniosłe święto, które opiera się zazwyczaj na dwóch elementach: uroczystości kościelnej oraz zwyczajowo rodzinnym spotkaniu, podczas którego dziecko przyjmuje podarunki ze specjalnymi dedykacjami.

 

Niezależnie od stopnia relacji, jaka łączy nadawcę życzeń i dedykacji i ich adresata, warto zadbać o ich uroczysty i elegancki charakter. Podobnie jak konieczne jest uważne i przemyślane wybranie podarunku komunijnego, który powinien być trwały i symboliczny, a płynący z niego przekaz powinien towarzyszyć przyjmującemu komunię w kolejnych latach życia.

Jak napisać dedykację na komunię?

Dedykacja komunijna, jak każda inna, opiera się na kilku podstawowych elementach nadających jej przejrzystości i elegancji. Są to:
- data i miejsce wręczenia przedmiotu z dedykacją,
- bezpośredni zwrot (mniej lub bardziej poufały) do adresata, np. Kochanemu wnuczkowi… lub Drogiemu Antkowi…),
- właściwa treść dedykacji (często odnosimy się w niej do tego, czego życzymy osobie przyjmującej pierwszą komunię świętą lub nawiązujemy do rodzaju i przeznaczenia prezentu),
- podpis nadawcy.

Warto pilnować tego, aby dedykacja na komunię nie była zbyt rozwlekła, ale skupiała się na najważniejszym przesłaniu dla dziecka.

Formy dedykacji komunijnych

Jest to zwięzły zapis umieszczany na ofiarowanym przedmiocie, również tym o charakterze pamiątki religijnej, np. okolicznościowym obrazu, wizerunku świętego patrona, medaliku, pudełku z różańcem. Dedykację komunijną można umieścić również zupełnie osobno, na dołączonej kartce lub bileciku.

Jak przekazać dedykację na komunię?

Bezpośrednio z podarunkiem. Dedykacja stanowi jego integralną część, a często swoją treścią do tego podarunku nawiązuje. Można osobiście przekazać ją dziecku przystępującemu do komunii świętej, choć często organizatorzy przyjęcia (rodzice) przygotowują na podarunki specjalną przestrzeń, np. osobny stół przy wejściu, zwłaszcza gdy na przyjęcie zaproszona jest większa liczba osób.

Komentarze

~ De weganka
4/11/24, 6:29 AM
Co rdg do technologii audiobook rybnickim już internetowych