Dedykacja na ślub

Zawarcie związku małżeńskiego to jeden z najważniejszych momentów w życiu, niezależnie od tego, czy jest to ślub kościelny czy jedynie cywilny. Ten dzień chcemy spędzić w gronie najbliższych, życzliwych nam osób, którzy kierują do nas szczególne życzenia i podarunki. Warto przy tym zadbać o odpowiednią dedykację dla pary młodej.

 

Każde słowa kierowane do nowożeńców mają szczególne znaczenie. Dobrze jest pozostawić je w formie pisanej, by mogły służyć im jako miłe wspomnienie nawet po upływie lat. Temu właśnie służy dedykacja ślubna, którą można przygotować na rozmaite sposoby.

Jak napisać dedykację na ślub?

Styl, w jakim napiszemy naszą dedykację, w dużej mierze jest uzależniony od charakteru relacji, jaka łączy nas z parą młodą lub jednym z małżonków. Warto pamiętać o uniwersalnych zasadach rządzących formą, jaką jest dedykacja ślubna, mianowicie:
- na początku lub na samym końcu należy zawrzeć datę i miejsce przekazania dedykacji (jest to zazwyczaj dzień ślubu),
- konieczny jest bezpośredni (miej lub bardziej oficjalny) zwrot do adresata dedykacji (czyli w tym wypadku nowożeńców, np. Kochani Marto i Pawle…; Drogim Nowożeńcom…),
- ważna jest właściwa treść dedykacji (w której nawiązujemy do tego, czego chcemy im życzyć na nowej drodze życia, lub do charakteru prezentu, którym ich obdarowujemy),
- podpis nadawcy trzeba umieścić na końcu dedykacji.

Dedykacja na ślub nie powinna zajmować zbyt dużo miejsca, ale zwięźle i konkretnie przekazywać najważniejsze przesłanie nadawcy. Wówczas również lepiej zapadnie zainteresowanym w pamięć.

Formy dedykacji na ślub

Taka dedykacja może zostać zapisana odręczne, nadrukowana, wydrukowana lub też wygrawerowana na prezencie ślubnym. Jeśli dobrze znamy oboje lub przynajmniej jednego z małżonków, możemy pokusić się o zabawne formuły czy cytaty związane z życiem małżeńskim. Jeśli wybieramy tradycyjną, poważną formę, dobrze jest, aby słowa dedykacji i życzeń płynęły prosto z serca i były jak najmocniej spersonalizowane.

Jak przekazać dedykację ślubną?

Tuż po uroczystości w kościele lub (co współcześnie jest bardziej popularne) w momencie dotarcia wszystkich gości na salę weselną. To zazwyczaj wtedy goście wręczają młodym podarunki, kwiaty i koperty. Większość prezentów rzeczowych musi odczekać kilka dni, by nowożeńcy mogli się z nimi spokojnie zapoznać – wówczas dedykacja z pewnością okaże się miłym zaskoczeniem i wspomnieniem wyjątkowego dnia.

Komentarze