Urodziny to szczególny dzień w roku, w którym solenizant przyjmuje życzenia, kwiaty oraz podarunki. Warto, aby towarzyszyły im płynące z serca słowa dedykacji, które w przyszłości będą miłą „przypominajką” tego dnia oraz relacji, jaka łączy nadawcę z adresatem dedykacji.
Niezależnie od tego, czy ofiarujemy solenizantowi kwiaty czy prezent rzeczowy, dedykacja urodzinowa powinna zostać dołączona bezpośrednio do niego. Jest ona bowiem nieodłącznym elementem podarunku, a często w swojej treści do niego nawiązuje.
Jak napisać dedykację na urodziny?
Każda dedykacja na urodziny powinna opierać się na kilku zasadniczych elementach, które nadadzą jej przejrzystości. Te elementy to:
- data i miejsce przekazania dedykacji,
- bezpośredni zwrot do jej adresata (mniej lub bardziej oficjalny, w zależności od stopnia relacji, jaka łączy autora i odbiorcę dedykacji urodzinowej),
- właściwa treść dedykacji (nawiązujemy w niej najczęściej do życzenia zdrowia, pomyślności, rozwoju zawodowego czy prywatnej sytuacji życiowej),
- własnoręczny podpis autora.
Należy pamiętać o zwięzłości i maksymalnej konkretności swojej wypowiedzi – miejsce na dedykację bywa dość ograniczone, zwłaszcza jeśli zamierzamy ją umieścić na przedmiocie niewielkich rozmiarów.
Formy dedykacji na urodziny
Dedykacja może być zapiskiem w formie zdania złożonego, cytatu, do którego można później nawiązać własnymi słowami, lub skoncentrowanego hasła. W przypadku książki dedykacja urodzinowa zostanie najprawdopodobniej zapisana długopisem. Jeśli będzie ona umieszczona na przedmiocie, można ją nadrukować lub wygrawerować.
Jak przekazać dedykację na urodziny?
Jak zostało już powiedziane, umieszczamy ją na prezencie lub dołączamy w formie okolicznościowego karnetu lub, w przypadku kwiatów, eleganckiego bileciku.
Komentarze