Gratulacje z okazji obrony pracy dyplomowej

Obrona pracy dyplomowej to szczególny, zazwyczaj przełomowy moment w naszym rozwoju intelektualnym. Cały ten proces wiąże się zazwyczaj z niemałym wysiłkiem, który zasługuje na szczere gratulacje.

 

Takie serdeczne słowa gratulacji otrzymujemy zazwyczaj od bliskich nam osób (członków rodziny czy przyjaciół), ale także nauczycieli akademickich i promotorów. Mogą one przybierać mniej lub bardziej oficjalną formę.

Jak napisać gratulacje z okazji obrony pracy dyplomowej?

Pisemna forma tych gratulacji ma zazwyczaj charakter oficjalny i przyjmuje zasady standardowego listu czy pisma. Treść gratulacji z okazji obrony pracy dyplomowej zawiera zatem:
- datę i miejsce stworzenia listu gratulacyjnego,
- imię i nazwisko adresata oraz bezpośredni grzecznościowy zwrot do niego,
- właściwą treść gratulacji (zazwyczaj są one połączone z życzeniami powodzenia i pomyślności w przyszłości oraz wyrażeniem uznania dla autora pracy za jego trud włożony cały proces twórczy),
- zakończenie oraz podpis nadawcy.

Jeśli gratulacje będą przesyłane drogą elektroniczną w formie krótszej wiadomości, powyższe składniki niekoniecznie muszą zostać w niej ujęte.

Formy gratulacji z okazji obrony pracy dyplomowej

Oprócz tradycyjnego listu czy kartki okolicznościowej miłym akcentem są także kwiaty czy drobny upominek rzeczowy dla broniącego pracy dyplomowej. Najczęściej są to książki (albo kierunkowe, związane z przyszłym rozwojem intelektualnym zainteresowanego albo bardziej rozrywkowe), gadżety takie jak długopis, wieczne pióro lub karnety na wydarzenia kulturalne. Formą gratulacji i wyrażenia uznania dla osoby broniącej pracy będzie również zaproszenie na świąteczny obiad lub kolację do jakiejś miłej restauracji. Będzie to tym samym dobry moment na wytchnienie i odpoczynek umysłowy.

Jak przekazać gratulacje z okazji obrony pracy dyplomowej?

Najlepiej zrobić to osobiście – miłą niespodzianką będzie oczekiwanie na korytarzu z bukietem kwiatów, które można wręczyć bezpośrednio po udanej obronie. Oficjalne gratulacje można złożyć właśnie podczas wspólnego, odświętnego posiłku.
Jeśli nie mamy możliwości osobistego spotkania z dyplomowanym, dobrze jest wykonać telefon lub wysłać elektroniczną wiadomość tekstową.

Komentarze