Gratulacje z okazji rocznicy ślubu

Rocznica ślubu to okazja równie podniosła i radosna, jak sam dzień zaślubin. Jest dowodem na trwałość zawartego związku małżeńskiego i dobrą sposobnością do świętowania – wyłącznie we dwoje lub w szerszym gronie rodziny i przyjaciół. Jeśli jubilaci dzielą się swoją radością z innymi, otrzymują wiele życzeń i ciepłych słów przekazanych w różnorodnych formach.

 

Z okazji rocznicy ślubu składa się zazwyczaj wyrazy uznania dla małżonków za ich wytrwałość w związku w dobrych i złych chwilach oraz życzenia pomyślności na przyszłe wspólnie spędzone lata. Te aspekty zasługują na szczególne gratulacje kierowane do jubilatów.

Jak napisać gratulacje z okazji rocznicy ślubu?

Powinny one zachowywać ton równie uroczysty, co gratulacje ślubne. Możemy je wyrazić ustnie zarówno telefonicznie, jak i po prostu osobiście lub w formie pisanej. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, należy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach dotyczących konstrukcji tekstu: 
- dobrze jest zacząć od dowolnego zwrotu grzecznościowego do adresata, może on mieć charakter mniej lub bardziej poufały, np.  Kochani…, Drodzy Jubilaci…. czy Najmilsi…. (wszystko zależy od stopnia naszej relacji z nimi),
- właściwa treść gratulacji powinna skupiać się na pozytywnych aspektach małżeństwa, wspólnie przeżytej przeszłości i nadziei na kolejny czas oraz wyrażać uznanie dla trwałości ich uczucia i przywiązania,
- bardzo ważny jest podpis nadawcy gratulacji.

Z pewnością miłym akcentem jest powrót wspomnieniami do ceremonii ślubnej i weselnej zabawy (o ile byliśmy jej uczestnikami).

Formy gratulacji z okazji rocznicy ślubu

Ze względu na to, że zazwyczaj nie mamy okazji osobistego złożenia jubilatom gratulacji, najczęściej wykonujemy telefony i są to serdeczne szczere rozmowy pełne życzeń szczęścia, pomyślności i przede wszystkim satysfakcji z pożycia małżeńskiego. Jest to także dobra okazja do podtrzymania lub odnowienia kontaktu, który z różnych względów mógł zaniknąć. Gratulacje z okazji rocznicy ślubu mogą mieć charakter poważny, półoficjalny lub humorystyczny, bardziej żartobliwy, nawiązujący do uroków życia w małżeństwie. Popularne są rymowanki, które umieszczane na kartach okolicznościowych lub wiadomościach elektronicznych wywołują uśmiech i rozbawienie bohaterów rocznicy.

Jak dostarczyć gratulacje świętującej parze?

Możliwości jest bardzo wiele, jednak najczęściej są to gratulacje i życzenia słane na odległość. Pozostaje zatem wybór między tradycyjną pocztą bądź kurierem albo bardziej nowocześnie – wiadomością elektroniczną sms lub na komunikatorze internetowym (o ile obie strony go biegle obsługują). Zdarza się, że jubilaci organizują z okazji rocznicy specjalne przyjęcie, podczas którego nadarza się sposobność do wręczenia prezentu czy bukietu kwiatów. Tutaj otwiera się dla gości szerokie pole do popisu pod względem oryginalności podarunków i słów gratulacji.

Komentarze