Gratulacje z okazji ślubu

Gratulacje są zazwyczaj elementem życzeń ślubnych, które para młoda przyjmuje w tym wyjątkowym dniu od swoich gości. Jednak gratulacje mogą wystosować nie tylko osoby zaproszone na przyjęcie, ale również życzliwe osoby, które chciałyby skierować do nowożeńców kilka serdecznych słów.

 

Współcześnie pomysłów na wyrażenie gratulacji z okazji ślubu jest bardzo wiele. Najczęściej przybierają one formę pisaną i w tym wypadku powinno się zachowywać kilka najważniejszych elementów, dzięki którym gratulacje ślubne będą miały czytelną i przejrzystą formę.

Jak napisać gratulacje z okazji ślubu?
W dniu ślubu nowożeńcy dostają całą masę życzeń. Jeśli chcemy, by te kierowane od nas szczególnie się wyróżniały, warto zadbać o ich oryginalność, a jednocześnie tradycyjny układ. Powinny zawierać:
- datę i miejsce przekazania gratulacji,
- zwrot grzecznościowy do państwa młodych,
- właściwą treść gratulacji (najczęściej dotyczy ona aspektów pożycia małżeńskiego, pielęgnowania wzajemnej miłości, wspierania się w codziennych trudach, odwagi podjęcia wspólnej drogi życia),
- zakończenie i podpis autora gratulacji.

Przy okazji gratulacji ślubnych nic nie stoi na przeszkodzie, by zawrzeć w niej własną, dłuższą refleksję na temat życia, małżeństwa czy po prostu miłości.

Formy gratulacji ślubnych

Jeśli jesteśmy gośćmi uczestniczącymi w przyjęciu weselnym, takie gratulacje składamy osobiście w formie ustnej, ale również zapisujemy na kartach okolicznościowych dołączanych do ślubnych prezentów. Jeśli nasi znajomi czy członkowie rodziny biorą ślub, ale nie jesteśmy zaproszeni lub nie możemy dotrzeć na uroczystość pomimo zaproszenia, gratulacje składamy w formie elektronicznej – tutaj coraz popularniejsze, podobnie jak w przypadku życzeń, są animowane formy graficzne.

Jak przekazać gratulacje z okazji ślubu?

Jak zostało już wspomniane, robimy to osobiście jako goście weselni, zapisujemy na kartkach okolicznościowych dołączanych do prezentów czy bukietów, ale także elektronicznie – w formie SMS, e-maila czy wiadomości na komunikatorze internetowym. Współcześnie niezwykle popularne jest ogłaszanie zmian zachodzących w życiu prywatnym na portalach społecznościowych, np. Facebook’u. Wówczas znajomi użytkownicy mają możliwość komentowania takich informacji. W przypadku zaślubin są to właśnie krótkie i zwięzłe gratulacje.

Komentarze