Podziękowania dla nauczycieli

Podziękowania dla nauczycieli tworzymy zazwyczaj z okazji ich wyjątkowego święta przypadającego na 14 października (Dzień Nauczyciela). Mogą przybierać one rozmaite formy i style, jednak zawsze należy pamiętać, że każdorazowo zwracamy się do nauczyciela, któremu należy się odpowiedni szacunek, a który wyrażać powinien się w odpowiednim stylu tekstu.

 

Nadawcą podziękowań dla nauczyciela może być indywidualny uczeń lub ich grupa, która postanawia wspólnie wyrazić wdzięczność za trud włożony w proces wychowania i nauczania, w jaki dany nauczyciel jest zaangażowany. Pisana forma podziękowań rządzi się swoimi prawami, o których warto pamiętać niezależnie od tego, czy piszemy je sami czy z kolegami.

Jak napisać podziękowania dla nauczycieli?

Podziękowania mogą być utrzymane w poważnym, oficjalnym tonie lub niebo bardziej żartobliwym stylu – jeśli np. tworzymy podziękowania dla wychowawcy klasy, z którym jesteśmy zżyci. W podziękowaniach dla nauczyciela należy pamiętać o:
- nagłówku (jest to zazwyczaj zwrot grzecznościowy, np. Droga Pani Alu… albo Szanowny Panie Dyrektorze…),
- właściwej treści podziękowań, w których zazwyczaj wyrażamy wdzięczność za cierpliwość i oddanie pracy pedagogicznej, odnosimy się również do indywidualnych sytuacji czy spraw, które nas z danym nauczycielem łączą,
- podpisie (w przypadku podziękowań zbiorowych szczególne znaczenie ma odręczny podpis każdego z uczniów osobno).

Forma podziękowań dla nauczyciela

Oprócz tradycyjnej kartki z podziękowaniami i życzeniami oraz bukietu kwiatów często decydujemy się na obradowanie naszych pedagogów prezentem rzeczowym. Jeśli dobrze go znamy, dokładnie będziemy wiedzieli, czego akurat potrzebuje lub co sprawi mu prawdziwą przyjemność. Jeśli nasza relacja nie jest tak bliska, uniwersalnym rozwiązaniem jest wieczne pióro, elegancki długopis lub inny ciekawy gadżet przydatny w zawodzie. Z okazji Dnia Nauczyciela wszystkie szkoły tradycyjnie organizują specjalne apele, podczas których uczniowie prezentują samodzielnie opracowane programy artystyczne będące jednocześnie formą podziękowania dla nauczycieli.

Jak przekazać podziękowania dla nauczycieli?

Jak już zostało wspomniane, można zrobić to osobiście, w trakcie spotkania w szkole lub zbiorowo czy podczas uroczystego apelu. Jeśli takie podziękowania i życzenia chcemy przekazać byłemu pedagogowi, z którym np. nie mamy już bieżącego kontaktu, dobrym rozwiązaniem będzie miły telefon, który może posłużyć również jako odbudowanie relacji. Ciekawym pomysłem są także odwiedziny u byłego nauczyciela, spotkanie przy kawie lub ciastku i wspominanie wspólnie spędzonych momentów.

Komentarze