Podziękowania dla świadków to jeden z najbardziej szczególnych momentów na każdym weselu. Obok podziękowań dla rodziców te dla świadków mają równie duże znaczenie – są to bowiem osoby, które najbardziej były zaangażowane w prace przygotowawcze. Poza tym świadkami zazwyczaj zostają osoby bliskie parze młodej, więc powodów do podziękowań nie zabraknie.
Zwykle po pierwszym tańcu lub połowie przyjęcia weselnego nadchodzi moment, w którym państwo młodzi z pomocą zespołu lub DJ-a zapraszają na środek sali wszystkich gości i wygłaszają specjalnie przygotowaną przemowę skierowaną do swoich świadków. Często są to osoby, które były bardzo zaangażowane w organizację samego przyjęcia, ale także takie, które od dłuższego czasu towarzyszą świeżo upieczonym małżonkom jako przyjaciele. Chcąc przekazać podziękowania dla świadków, państwo młodzi wybierają nieraz bardzo oryginalne sposoby. Jednym z najbardziej klasycznych jest pisana forma podziękowań, np. na okolicznościowym karnecie, własnoręcznie przygotowanej kartce czy w formie listu w kopercie.
Jak napisać podziękowanie dla świadków?
Niezależnie od wybranej formy pisemne podziękowania dla świadków powinny zawierać podstawowe dla listu elementy, czyli:
- datę i miejsce, w którym powstały podziękowania lub w którym zostają przekazane,
- nagłówek (zazwyczaj bezpośredni zwrot do adresata podziękowań),
- właściwą treść podziękowań (zazwyczaj dotyczą one wspólne spędzonych chwil, pokonanych trudności, wsparcia czy życzliwości oraz innych osobistych spraw),
- podpis (najlepiej własnoręczny).
Formy podziękowań dla świadków
Oprócz koperty z kartką czy listem para młoda chętnie decyduje się na wręczenie świadkom upominków rzeczowych, np. kosmetyków, kwiatów, biżuterii, karnetów na wydarzenia kulturalne, lub gadżetów bardziej spersonalizowanych, do których należą np. koszulki czy kubki z cytatami lub wspólnymi zdjęciami albo po prostu fotografie w ramce. Wręczeniu podziękowań towarzyszy często muzyka i piosenka wybrana specjalnie przez parę młodą z dedykacją dla świadków.
Jak przekazać podziękowania dla świadków?
Osobiście podczas przyjęcia weselnego. Po krótkiej przemowie i oklaskach gości otaczających parę młodą i świadków następuje chwila na wręczenie prezentów, uściski, a następnie wspólny taniec przy wybrane piosence. Jeśli gospodarze przyjęcia decydują się na jednoczesne podziękowania dla świadków i rodziców, w tańcu tym uczestniczą wszyscy zainteresowani.
Komentarze