Podziękowania dla wychowawcy

Dla każdego ucznia najważniejszy nauczycielem zawsze będzie wychowawca, który w pewnym sensie pełni w szkole rolę rodzica zastępczego i oprócz procesu kształcenia jest również odpowiedzialny za aspekty wychowawcze. Przy końcu roku szkolnego warto skierować do niego specjalne podziękowania.

 

Podziękowania dla wychowawcy tworzymy przeważnie w momencie zakończenia roku szkolnego lub w ogóle zakończenia nauki na danym etapie edukacyjnym. Warto zadbać o ich szczególną, oryginalną formę z uwagi na to, że wychowawca był w murach szkolnych jedną z najważniejszych dla nas osób.

Jak napisać podziękowania dla wychowawcy?

Adresat takich podziękowań jest zazwyczaj zbiorowy – to uczniowie danej klasy postanawiają podziękować wychowawcy za trud włożony w proces edukacji i wychowania. Pisemna forma podziękowań dla wychowawcy powinna zawierać kilka podstawowych elementów:
- datę i miejsce (w ramach pamiątki danego dnia),
- nagłówek (w formie grzecznościowego zwrotu do adresata podziękowań),
- właściwą treść podziękowań (dotyczą one najczęściej cierpliwości, poświęcenia i trudu, jaki pedagog włożył w proces edukacyjny ucznia),
- podpis (indywidualny lub zbiorowy).

Formy podziękowań dla wychowawcy

Oprócz tradycyjnej formy pisanej podziękowaniom dla wychowawcy towarzyszą kwiaty, słodycze czy inne symboliczne, nieraz żartobliwe, podarunki rzeczowe. Ciekawą pamiątką od danego rocznika uczniów może być tablo zawierające zdjęcia każdego z nich lub kolaż zdjęć ze wspólnie spędzonych chwil (np. podczas szkolnych wycieczek). Miło będzie również spotkać się w gronie uczniowie-wychowawca poza murami szkoły, np. na kawie czy ciastku.

Jak przekazać podziękowania wychowawcy?

Bezpośrednio po uroczystości zakończenia roku szkolnego (często w klasach odbywają się krótkie spotkania wychowawcy i uczniów danej klasy). Podziękowania można również przekazać za pośrednictwem przedstawiciela grupy uczniowskiej, który przekaże list czy kartkę i prezent.

Komentarze