Podziękowania za pomoc

Podziękowanie za pomoc to szczególna forma wyrażenia uczucia wdzięczności osobie, wobec której czujemy się zobowiązani, która wyświadczyła nam jakąś przysługę. Popularną i elegancką formą takich podziękowań będzie własnoręcznie zredagowany list zawierający wyrazy uznania dla adresata.

 

Równie popularnym sposobem na przesłanie podziękowań za pomoc jest wiadomość elektroniczna, np. mail. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na tradycyjny papierowy list czy formę bardziej nowoczesną, należy pamiętać o kilku zasadach tworzenia pisemnych podziękowań.

Jak napisać podziękowania za pomoc?

Należy pamiętać o korzystaniu ze zwrotów grzecznościowych (pisanych z wielkich liter). Dobrze brzmią podziękowania możliwie jak najbardziej spersonalizowane, dotyczące szczegółów sprawy znanych tylko nadawcy i adresatowi słów wdzięczności. Warto kilkakrotnie podkreślić, kto i za co konkretnie dziękuje w liście. Oto jak mógłby wyglądać przykładowy układ treści podziękowania za pomoc:
- miejscowość i data w nagłówku (prawy górny róg strony),
- informacje o nadawcy,
- adres odbiorcy (imię i nazwisko, ew. funkcja, stanowisko),
- zwrot grzecznościowy do odbiorcy,
- właściwa treść podziękowań, podkreślenie uczucia wdzięczności,
- życzenia pomyślności,
- zwrot grzecznościowy na zakończenie (np. serdeczne pozdrowienia).

Formy podziękowań za pomoc

Oprócz formy pisanej wdzięczność można wyrazić również w formie kwiatów czy podarunku rzeczowego, jeśli jesteśmy pewni, że dana rzecz sprawi adresatowi podziękowań przyjemność. Inną formą wyrażenia wdzięczności jest propozycja wspólnego spędzenia czasu, zaproszenie do kina, teatru czy do kawiarni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy nadarzającej się ku temu okazji odwzajemnić się naszemu dobroczyńcy równie dobrym uczynkiem.

Jak przekazać podziękowana za pomoc?

Najlepiej osobiście, zwłaszcza jeśli podziękowania skierowane są do bliskiej nam osoby, przyjaciela, znajomego czy członka rodziny. Jeśli dziękujemy bardziej oficjalnie, pismo wysłane za pośrednictwem poczty czy kuriera będzie najlepszym rozwiązaniem.

Komentarze

~ Debil
3/16/21, 5:35 PM
Powiem ci słabo 2/10