Sytuacja, w której dziękujemy za współpracę, to najczęściej moment zakończenia jakiegoś projektu realizowanego wraz z partnerem (firmą) zewnętrznym lub odejście z dotychczasowej pracy. Niezależnie od okoliczności podziękować za współpracę można na wiele różnych sposobów, które determinują realia tej współpracy.
Jedną z najpopularniejszych form podziękowań za współpracę, zwłaszcza w przypadku, gdy chodzi o zakończenie jakiejś wspólnie realizowanej inwestycji czy projektu, jest oficjalny list czy pismo. Gdy mowa o pożegnaniu z biurem, w którym dotychczas się pracowało, pisemna forma podziękowań będzie najbardziej wskazana, gdy był to krótki staż pracy, podczas którego nie zdążyliśmy zżyć się z zespołem.
Jak napisać podziękowania za współpracę?
Pismo z podziękowaniem za współpracę powinno zawierać:
- datę i miejsce (w prawym górnym rogu strony),
- adres (czyli imię i nazwisko adresata oraz ew. funkcję, jaką sprawuje),
- właściwą treść (dziękujemy zazwyczaj za dobrą atmosferę w pracy, wsparcie kolegów i koleżanek w trudnych momentach i realizację poszczególnych etapów projektu),
- wyrażenie nadziei na dalszą lub ponowną współpracę w przyszłości,
- grzecznościowe zakończenie z wyrazami szacunku i pozdrowieniami.
Ostatnim, bardzo ważnym elementem każdego oficjalnego pisma jest odręczny podpis jego nadawcy. Jeśli dziękujemy w imieniu firmy, instytucji czy organizacji, którą reorezentujemy, nasze słowa powinniśmy umieścić na firmowym papierze. Z pewnością doda to profesjonalizmu naszej wypowiedzi.
Formy podziękowań za współpracę
Oprócz podziękowania w formie pisanej możemy zrobić to także w inny sposób. Odchodząc z pracy, przynosimy do biura słodycze lub inny rodzaj poczęstunku, który miło jest wspólnie spożyć przy kawie i rozmowie. Kolegów możemy również zaprosić do jakiegoś atrakcyjnego lokalu – to rozwiązanie jest szczególnie trafione, jeśli współpraca była wyjątkowo udana.
Jak przekazać podziękowanie?
Najlepiej osobiście, z uściskiem dłoni i życzeniami na przyszłość. Jeśli zdecydowaliśmy się na pisaną formę podziękowań, kopertę z listem można również dostarczyć adresatowi samemu lub skorzystać z usług poczty czy kuriera. Jeśli z naszym partnerem łączy nas bardziej swobodny i luźny kontakt, nie zaszkodzi także rozmowa telefoniczna.
Komentarze