Przeprosiny dla kolegi

Relacja koleżeńska co do zasady nie jest tak bliska i zażyła jak relacja z przyjacielem. Nie oznacza to jednak, że do przeprosin, jakie powinniśmy skierować do kolegi czy koleżanki, nie należy przywiązywać wagi. Wymagają one równej pieczołowitości i szczerości ze strony przepraszającego.

 

Odpowiednio dobrana forma życzeń jest jednocześnie wyrazem szacunku w stosunku do kolegi, któremu sprawiliśmy przykrość lub którego obraziliśmy swoim słowem czy zachowaniem. Warto zadbać o to, by przyniosła ona oczekiwane efekty i pozostawiała w naszej koleżeńskiej relacji dobre wrażenie. Zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym (koledzy z pracy) mogą zdarzyć się sytuacje, w których przyjdzie nam przeprosić kolegę czy znajomego za nasze postępowanie. Przeprosiny dla kolegi mogą dotyczyć rozmaitych kwestii, jednak zawsze powinny być proste i szczere.

Jak napisać przeprosiny dla kolegi?

List czy kartka z przeprosinami jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kolegi. Jest to forma oficjalna, mogąca przybrać ton elegancki i oficjalny, który nada całej sytuacji przeprosin odpowiedniej powagi. Konkretny styl przeprosin zależy oczywiście od tego, czy nasze przewinienie było poważne i bardzo krzywdzące dla przepraszanego. Zachowując podstawowy układ tekstu w okolicznościowym liście, należy zawrzeć w jego treści odniesienie do powodu, z którego kierujemy do kolegi przeprosiny. Może stanowić on punkt wyjścia do refleksji o bliskości naszych kontaktów, życzliwości, serdeczności o wzajemnej otwartości, którą w dalszym ciągu chcielibyśmy pielęgnować. Takie pozytywne nastawienie do kolegi powinno przynieść oczekiwane efekty.

Formy przeprosin dla kolegi

Tradycyjny list, bilecik lub kartka okolicznościowa to popularne formy pisemnych przeprosin dla kolegi. Oprócz tego dobrym trafionym rozwiązaniem jest wciąż szczera i bezpośrednia rozmowa po zaproszeniu adresata do kawiarni czy pubu. Jeśli mamy na temat preferencji kolegi wystarczającą wiedzę, możemy pokusić się o przygotowanie dla niego drobnego upominku (może być to spersonalizowany gadżet, np. z inicjałami kolegi),

Jak dostarczyć przeprosiny koledze?

Tradycyjnie napisany list możemy dostarczyć osobiście i przy tej okazji powtórzyć i wzmocnić nasze przeprosiny. Jeśli nie mamy możliwości spotkania w cztery oczy, skorzystajmy z usług poczty lub kuriera. Razem z listem można wysłać symboliczny podarunek rzeczowy.

Komentarze

~ Patixx
2/6/21, 4:44 AM
Dziękuję