Autorem przeprosin dla nauczyciela jest zazwyczaj uczeń lub uczniowie, który wykazali się nieodpowiednim zachowaniem. Niezależnie od rodzaju przewinienia, aby przeprosiny można było uznać za udane, muszą one płynąć prosto z serca i zostać przekazane w odpowiedniej formie.
Niezależnie od stopnia naszej relacji z pedagogiem naganne zachowanie w szkole wymaga przygotowanie odpowiedniej formy przeprosin, które zazwyczaj mają charakter typowo formalny i oficjalny.
Jak napisać przeprosiny dla nauczyciela?
Tradycyjny list z przeprosinam wydaje się być w przypadku nauczuciela trafioną formą przeprosin. Tego typu listy nie są zbyt często spotykane w dzisiejszej zelektronizowanej rzeczywistości, przez co możemy zostać doceneni za naszą oryginalność. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach formy pisanej:
- należy rozpocząć od zwrotu grzecznościowego, np. Szanowna Pani…., Drogi Panie Janku...,
- właściwa treść przeprosin powinna obejmować opis tego, co zrobiliśmy, wyrażenie skruchy oraz chęci poprawy,
- można tu również umieścić dodatkową obietnicę mówiącą, że określone zachowanie nie będzie miało więcej miejsca,
- podpis ucznia,
- na początku lub na końcu warto dodać datę i miejsce - dla zachowania formalnego wymiaru pisma.
Formy przeprosin dla nauczyciela
Oprócz listu przekazanego osobiście lub za pośrednictwem sekretariatu najlepszym rozwiązaniem okazuje się często bezpośrednia rozmowa z pedagogiem i wręczenie mu symbolicznego bukietu kwiatów w ramach przeprosin.
Jak dostarczyć przeprosiny nauczycielowi?
Na najlepsze efekty można liczyć przy osobistym przekazaniu przeprosin. Tradycyjny list dostarczony przez kuriera czy listonosza również może przynieść oczekiwane z nadzieją efekty. Wiele zależy również od tego, czego dokładnie dotyczą przeprosiny i jak poważne było nasze przewinienie. Możemy poprosić nauczyciela o indywidualne spotkanie po lekcjach lub w trakcie przerwy.
Komentarze