Chrzest święty to szczególny moment w życiu każdego chrześcijanina. W polskiej tradycji przyjęło się organizować z tej okazji specjalne przyjęcie, podczas którego zaproszeni goście mają okazję do złożenia ochrzczonemu dziecku szczególnych życzeń. Warto pamiętać o oficjalnym zaproszeniu z okazji chrztu.
Współcześnie rynek pełen jest różnorodnych zaproszeń na chrzest dostępnych w rozmaitych stylizacjach - od najbardziej eleganckich, po te w nieco luźniejszym tonie (w zależności od stopnia relacji, jaka łączy nas z adresatem zaproszenia).
Jak napisać zaproszenie na chrzest?
Niezależnie od tego, jaki styl zaproszenia wybieramy na chrzest naszego dziecka, powinno się w nim znaleźć kilka najważniejszych informacji formalnych, mianowicie:
1) kto zaprasza na uroczystość,
2) kto jest zapraszany na uroczystość,
3) jaka jest dokładnie okazja zaproszenia,
4) gdzie i kiedy (adres) odbędzie się uroczystość,
5) gdzie i kiedy (godzina) odbędzie się przyjęcie po uroczystości.
Opcjonalnie na końcu zaproszenia chrzcielnego możemy umieścić prośbę o potwierdzenie swojej obecności z odpowiednim wyprzedzeniem. Adnotację taką poprzedzamy formułą RSVP oraz dodajemy numer telefonu lub adres e-mail, na który należy przesłać potwierdzenie.
Formy zaproszeń na chrzest
Najpopularniejszą formą zaproszenia na chrzest jest okolicznościowy karnet w dowolnie wybranym stylu. Równie chętnie wybierana jest forma telefoniczna, np. w przypadku osoby, która mieszka w dalekiej odległości od nas lub która prawdopodobnie się nie zjawi. Szczegóły dotyczące uroczystości można także przekazać ustnie podczas osobistych odwiedzin u docelowych gości. Jest to jednocześnie znakomita okazja do odświeżenia kontaktu z krewnymi czy przyjaciółmi. Ze względu na wysoką rangę wydarzenia, jakim jest chrzest święty, rzadko korzysta się z sms-owej formy zaproszenia. Tego typu działania są nietaktowne.
Jak przekazać zaproszenie chrześcielne?
Tradycyjny karnet okolicznościowy wysyłamy zazwyczaj pocztą lub przesyłką kurierską. Jak zostało wspomniane, równie trafnym pomysłem jest ustne zaproszenie na chrzest – osobiście lub telefonicznie. Jeśli krewni i znajomi mają świadomość, że przyjęcie odbędzie się w nieodległym czasie, oficjalne zaproszenie nie musi być wysyłane z dużym wyprzedzeniem – zwykle wystarczy je przekazać z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Komentarze