Zaproszenia ślubne to jeden z kluczowych elementów przygotowań pary młodej do tego wyjątkowego w ich życiu dnia. Często wybór wzoru karnetu zaproszenia nie jest łatwy i zajmuje narzeczonym wiele cennego czasu przygotowań. Współczesne zaproszenia przygotowuje się samodzielnie lub zleca się zewnętrznym firmom.
Po ustaleniu listy gości, którą chcielibyśmy widzieć na naszej wyjątkowej uroczystości, przychodzi czas na wybór formy i stylu, w którym chcemy naszych bliskich zaprosić. Osoby, które zlecają usługę zaprojektowania zaproszenia specjalnej firmie, nie muszą martwić się o ułożenie testu i podstawowe elementy. Jeśli decydujemy się na samodzielną pracę, musimy pamiętać o kilku najważniejszych składnikach zaproszenia na ślub.
Jak napisać zaproszenia ślubne?
Oprócz estetyki na karnecie zaproszenia najważniejsza jest przejrzystość informacji. W jego treści powinny znaleźć się:
1) informacja, kto zaprasza na ślub (najczęściej państwo młodzi wraz z rodzicami);
2) informacja, jakiej uroczystości dotyczy zaproszenie (może być to ślub cywilny, kościelny, przyjęcie weselne);
3) informacja, kto zostaje zaproszony;
4) miejsce i data uroczystości;
5) godzina uroczystości.
Poza podstawowymi zwrotami w zaproszeniu ślubnym mogą znaleźć się dodatkowe elementy, np. zdobione zwroty grzecznościowe lub inne części graficzne.
Współcześnie do treści zaproszenia dołącza się wiele innych dodatkowych informacji, np.
1) prośbę o podarunek rzeczowy zamiast kwiatów (najczęściej książki, wino, kupony na loterię),
2) numery kontaktowe do zapraszających w celu potwierdzenia obecności,
3) prośbę o potwierdzenie przybycia do konkretnej daty.
Forma zaproszenia na ślub
Zaproszenie ślubne powinno odpowiadać stylistyce, w jakiej wyprawione zostanie przyjęcie weselne i uroczystość kościelna, a więc powinno być w stylu np. rustykalnym, eleganckim czy glamour. Przyszli małżonkowie często decydują się na umieszczenie w zaproszeniu cytatów opartych na motywie miłości.
Blankiet zaproszenia może przybierać różnorakie formy, np. składanej książeczki z wkładkami lub pojedynczej, dwustronnie zadrukowanej karty. Dodatkami bywają zazwyczaj kokardki, wstążki, rzemyki, cekiny i inne pasmanteryjne gadżety.
Jak przekazać zaproszenia ślubne?
Najlepszą formą przekazania zaproszenia ślubnego jest osobista wizyta u gości. Stanowi ona jednocześnie okazję do odświeżenia kontaktu przed samą uroczystością lub po prostu do miłego spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli nie mamy takiej możliwości ze względu np. na zbyt dużą odległość, zaproszenie wysyłamy pocztą lub za pośrednictwem kuriera.
Komentarze