Boże Narodzenie to święto przypominające o dniu narodzin Jezusa Chrystusa. W kalendarzu chrześcijańskim obchodzone jest 25 i 26 grudnia. Dzień Bożego Narodzenia zawsze poprzedzony jest Wigilią, spędzoną zazwyczaj w gronie rodzinnym. Tym dniu spożywa się uroczystą kolację wigilijną oraz dzieli się opłatkiem, co stanowi jednocześnie okazję do złożenia sobie świątecznych bożonarodzeniowych życzeń.
Podobnie jak w przypadku Wielkanocy życzenia bożonarodzeniowe składa się zarówno swoim najbliższym krewnym i przyjaciołom, jak i osobom postronnym – współpracownikom, przełożonym, podwładnym czy partnerom biznesowym.
Życzenia składa się w formie tradycyjnej, często osobiście, ale w ostatnich latach modna stała się także forma elektroniczna (e-mail, sms, jak również ciekawa forma graficzna). Popularną formą przekazania życzeń bożonarodzeniowych jest pocztowa kartka okolicznościowa.
Jak napisać życzenia bożonarodzeniowe?
Formułę życzeń można dopasować do ich adresata i jego sytuacji życiowej. Zazwyczaj mają one charakter serdeczny i przyjacielski lub w zależności od okoliczności, bardziej oficjalny i uniwersalny.
W trakcie redagowania życzeń bożonarodzeniowych warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- można (choć nie trzeba) rozpocząć od umieszczenia daty i miejsca w prawym górnym rogu strony,
- życzenia mają charakter uprzejmego zwrotu wyrażającego szacunek, dlatego na samym początku należy zwrócić się bezpośrednio do adresata w życzliwym tonie np. Drogi Marku…
Jeśli zwrot w wołaczu zakończony jest wykrzyknikiem, wówczas pierwszy akapit tekstu należy rozpocząć wielką literą. Kiedy wołacz kończy się przecinkiem, kolejne zdanie rozpoczyna się małą literą. Zwroty bezpośrednie należy zawsze zapisywać wielką literą. Trzeba też pamiętać o umieszczeniu swojego podpisu na końcu treści życzeń.
Motywami czy symbolami, które najczęściej pojawiają się w tekstach życzeń bożonarodzeniowych są:
- anioł
- stajenka
- postacie Marii i Józefa (rodziców Jezusa)
- mały Jezus
- zwierzęta gospodarcze (np. wół, osioł)
- gwiazda betlejemska
- trzej królowie
Forma życzeń bożonarodzeniowych
Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia mają zazwyczaj charakter podniosły, choć zdarzają się również formy lekkie nawiązujące do zwyczajów i tradycji związanych z symboliką Świąt. Coraz częściej decydujemy się na życzenia rymowane lub te, opierające się na ściśle religijnym znaczeniu Bożego Narodzenia. Życzący często korzystają także z gotowych formułek pochodzących z tekstów kolęd i na tym opierają przekaz życzeń.
Jak dostarczyć życzenia bożonarodzeniowe?
Najbardziej eleganckim, a jednocześnie najbardziej pożądanym sposobem na przekazanie życzeń świątecznych jest osobiste spotkanie np. trakcie kolacji wigilijnej. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego często korzysta się z usług poczty polskiej w celu wysłania kilku serdecznych słów krewnym lub współpracownikom (firmy realizują mailing na większą lub mniejszą skalę). Równie często z pomocą przychodzą nowoczesne kanały komunikacji jak np. facebook, telefon komórkowy czy skrzynka mailowa.
Komentarze