Życzenia imieninowe

 

Przynajmniej raz w roku każdy z nas obchodzi święto swojego patrona imiennika. Jest to dobra okazja do skierowania kilku serdecznych słów w stronę solenizanta. Życzenia z okazji imienin zwykło się składać w towarzystwie kwiatów lub innego podarunku.

 

Imieniny to nic innego jak dzień wspomnienia chrześcijańskiego świętego lub błogosławionego, po którym przyjęliśmy imię podczas sakramentu Chrztu św. Można zatem uznać, że imieniny to święto o charakterze religijnym. Co ciekawe w niektórych regionach Polski zyskują one dużo większą wagę niż dzień urodzin i są obchodzone bardzo uroczyście.

Jak napisać życzenia imieninowe?

Formułę życzeń można dopasować do ich adresata i jego sytuacji życiowej. Zazwyczaj mają one charakter serdeczny i przyjacielski, ponieważ ich adresatami są osoby z najbliższego otoczenia.

Przykładowy układ treści życzeń z okazji imienin:

1. Nagłówek o treści: „Z okazji imienin…”; „W dniu imienin…”; „W tym wyjątkowym dniu…”

2. Właściwa treść życzeń

3. Sformułowanie „życzy; „życzą” (w przypadku nadawcy zbiorowego)

4. Podpis

Forma życzeń imieninowych

Życzenia te mają zazwyczaj charakter przyjacielski czy wręcz poufały. Ich nadawca zazwyczaj orientuje się w sytuacji życiowej solenizanta i wie, czego najlepiej mu życzyć, co sprawi przyjemność bohaterowi tego dnia.

Życzenia imieninowe mogą przybrać również ton bardziej oficjalny, gdyż zdarza się, że kierują je osoby mniej związane z adresatem np. przełożony w stosunku do pracownika.

Tekst może mieć charakter wyliczenia (czego konkretnie życzymy solenizantowi, zazwyczaj zdrowia, szczęścia, pogody ducha czy satysfakcji) albo wiersza, co wprowadza do życzeń imieninowych nieco humorystycznego akcentu.

Jak dostarczyć życzenia imieninowe?

Jeśli nie mamy sposobności spotkania się z solenizantem na żywo (np. podczas organizowanego przez niego przyjęcia) życzenia najlepiej jest przekazać za pośrednictwem eleganckiej kartki okolicznościowej. Obecnie równie popularną formą jest po prostu rozmowa telefoniczna czy wiadomość tekstowa (e-mail lub sms).

Komentarze