Życzenia komunijne

Życzenia komunijne przybierają zazwyczaj formę tradycyjną. Taka jest również sama uroczystość, która stanowi jeden z najważniejszych obrzędów religijnych w życiu młodego katolika. Zaproszeni goście pojawiają się zazwyczaj z prezentami i towarzyszącymi im okolicznościowymi kartkami.

 

Sakrament przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej jest wydarzeniem bardzo doniosłym w duchowym życiu katolika. Z tego powodu organizuje się uroczyste przyjęcia odbywające się zazwyczaj po ceremonii kościelnej. Zaproszeni goście mają wówczas okazję do złożenia życzeń komunijnych dziecku, które tego dnia pozostaje w centrum uwagi. Życzenia te przybierają najczęściej formę pisaną na kartce lub karnecie okolicznościowym dołączanym do prezentu rzeczowego.

Jak napisać życzenia komunijne?

Życzenia z okazji przyjęcia Komunii Świętej są okazją do wyrażenia radości z przynależności dziecka do wspólnoty Kościoła oraz przekazania powodzenia w przyszłości. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na ogólną, czy bardziej spersonalizowaną formę życzeń komunijnych, powinny one zawierać następujące elementy:

1) nagłówek (w formie bezpośredniego zwrotu do dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii, np. Drogi Maćku…, Kochana Jolu… - jeśli osobiście uczestniczymy w uroczystości to zazwyczaj nasza relacja z dzieckiem jest dość zażyła,

2) właściwa treść życzeń, która powinna opierać się na pozytywach, szczęściu i radości z faktu przynależności dziecka do Kościoła i wynikających z tego konsekwencji,

3) podpis (eleganckie jest złożenie własnoręcznego podpisu).

Forma życzeń na komunię

W zależności od naszych preferencji, życzenia komunijne mogą przybierać różnorakie formy. Jedni decydują się na rymowane wierszyki zawierające złote myśli lub sentencje do zapamiętania, inni wolą tradycyjną formę i słowa napisane prosto od serca.

Oprócz życzeń zapisanych na okolicznościowych kartkach formą wyrażenia serdeczności jest także upominek rzeczowy, bukiet kwiatów czy różnego rodzaju pamiątki robione na zamówienie. Dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej otrzymuje zazwyczaj medaliki, różańce, ikony, obrazki ze świętymi patronami, ale także zegarki, rowery, a współcześnie telefony czy tablety. Niezależnie od naszego zaplecza największą wartość mają jednak słowa przekazane dziecku słownie, razem z serdecznym uściskiem.

Jak przekazać życzenia na komunię?

Przekazujemy je zazwyczaj osobiście, tuż po ceremonii w kościele lub w trakcie uroczystego, rodzinnego obiadu. Jeśli z różnych przyczyn nie jesteśmy obecni na tym wydarzeniu, kartki wysyłamy pocztą lub kurierem. Dobrym pomysłem jest również rozmowa telefoniczna z komunikowanym.

Komentarze