Życzenia na Chrzest

Chrzest Święty to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego człowieka. Zazwyczaj przyjmuje się go w okresie niemowlęcym, niedługo po narodzinach. Dzień ten stanowi okazję do złożenia wyjątkowych życzeń, które później jako wspomnienie będą towarzyszyć ochrzczonemu w dalszym życiu.

 

Przez Sakrament Chrztu Świętego dziecko zostaje uwolnione od grzechu pierworodnego i tym samym przyjmuje się je do wspólnoty chrześcijańskiej. Jest to zatem święto o charakterze typowo religijnym i w takim stylu zazwyczaj składa się życzenia z okazji Chrztu. Cały obrzęd odbywa się podczas mniej lub bardziej uroczystej ceremonii w kościele. Zwyczajowo rodzice chrzczonego dziecka organizują dodatkowo przyjęcie w formie okolicznościowego obiadu, w którym uczestniczą zaproszeni goście (rodzina i przyjaciele).

Jak napisać życzenia na Chrzest?

Nawet jeśli osobiście uczestniczymy tym wydarzeniu, do prezentu najczęściej dołącza się kartkę okolicznościową (w sklepach można znaleźć obecnie setki różnorodnych wzorów). Często jest ona stylizowana w zależności od płci dziecka, które przyjmuje sakrament.

Na takiej karcie najczęściej zapisuje się życzenia, które mają charakter perspektywiczny, tzn. dotyczą szczęśliwej przyszłości, rozwoju, dorastania w pozytywnym otoczeniu. Goście piszą je z myślą, że za kilka lat ich adresat wróci do nich już bardziej świadomie i będą wówczas stanowić dla niego wspaniałą pamiątkę tego dnia.

Warto pamiętać o okolicznościowym zwrocie do adresata oraz odręcznym podpisie. Znaczenie ma również zapisana data i miejsce wydarzenia, które także będą miały charakter symboliczny. Datę i miejsce umieszcza się zazwyczaj w prawym rogu na górze lub dole strony.

Jak chodzi o tematykę życzeń na Chrzest, z uwagi na charakter okazji są one oparte na motywach religijnych – nadawcy życzą dziecku błogosławieństwa Bożego, odnalezienia się we wspólnocie wiernych czy opieki Anioła Stróża.

Forma życzeń na Chrzest

Z uwagi na fakt, że adresatem życzeń jest zazwyczaj małe dziecko (choć zdarza się, że sakrament przyjmuje dorosły), raczej nie praktykuje się wysyłania życzeń chrzcielnych drogą elektroniczną. Kartki i listy okolicznościowe to norma, choć oczywistym jest, że w tym dniu mają charakter wyłącznie symboliczny. Dopiero za kilka lat ich adresat będzie mógł się z nimi świadomie zapoznać, dlatego tak ważny jest podpis pod treścią życzeń.

Prawie zawsze życzeniom towarzyszą podarki rzeczowe lub pieniężne. Bardziej okazałe pochodzą od zazwyczaj od rodziców chrzestnych. Niejednokrotnie podarkiem chrzcielnym okazuje się medalik, krzyżyk, święty obrazek lub różaniec, które późnej towarzyszą dziecku przez całe życie. Oryginalnym prezentem może być pisana ikona z wizerunkiem świętego, który jest patronem dziecka.

Coraz popularniejsze stają się również prezenty w formie ramek ze zdjęciem dziecka, pamiątkowym personalizowanym albumem na zdjęcia ze stronami zawierającymi ciekawe sentencje czy różnego rodzaju gadżety jak srebrny grzebyk, figurka bucików itp.

Jak przekazać życzenia na Chrzest?

Jak zostało już powiedziane, najczęstszym sposobem na przekazanie życzeń chrzczonemu dziecku jest wręczenie jego rodzicom kartek czy upominków. Jeśli nie uczestniczymy w uroczystości osobiście, najczęściej wybieramy w tym celu firmę kurierską czy pocztę polską.

Komentarze