W Polsce Dzień Babci zwyczajowo obchodzi się 21 stycznia, ale babcie świętują również w innych miejscach na świecie. Tego dnia wszystkie wnuczęta mają okazję, by złożyć swoim ukochanym babciom najserdeczniejsze życzenia i wyrazy wdzięczności.
Pomysł obchodzenia Dnia Babci pojawił się w naszym kraju w połowie lat 60. XX wieku w środowisku prasowym. Niedługo później w ślad za tym ustanowiono oficjalny Dzień Dziadka. Życzenia z okazji Dnia Babci składa się również w Hiszpanii, Rosji, Francji, w Ameryce czy Wielkiej Brytanii. W tym wyjątkowym dniu wnuki składają swoim babciom życzenia, wręczają kwiaty oraz, w przypadku młodszych dzieci, własnoręcznie wykonane laurki.
Jak napisać życzenia na Dzień Babci?
Jeśli nie mamy możliwości, by spotkać się z naszą babcią osobiście, decydujemy się na pisaną lub telefoniczną formę życzeń. Dobrym rozwiązaniem jest piękna kartka okolicznościowa – kartki zaprojektowane specjalnie na tę okazję można znaleźć w wielu kioskach, empikach, księgarniach czy nawet supermarketach. Niektóre zawierają gotową treść życzeń z okazji Dnia Babci, jednak w cenie zawsze będą samodzielnie ułożone i spisane zdania.
Tworząc treść życzeń dla babci, należy pamiętać o kilku zasadach:
1) zawsze trzeba rozpocząć od nagłówka, który stanowi bezpośredni zwrot do adresatki życzeń. Babcia jest szczególnym członkiem rodziny, z którym zazwyczaj łączą nas ciepłe i serdeczne relacje. Z tego powodu nagłówki zazwyczaj przybierają formę: Kochana Babciu…, Najdroższa Babciu...;
2) właściwa treść życzeń, w których przekazujemy zazwyczaj życzenia zdrowia, powodzenia, spokoju, ale także wdzięczność za opiekę i troskę, jakie babcie najczęściej nad nami roztaczają;
3) podpis – najlepiej własnoręczny.
Forma życzeń na Dzień Babci
W zależności od sposoby przekazania życzeń, okoliczności oraz naszych indywidualnych możliwości i predyspozycji, życzenia z okazji Dnia Babci mogą przybierać rozmaite formy.
Młodsze wnuki w przedszkolach i szkołach przygotowują samodzielnie wykonane (malowane, wyklejane) laurki z sercami i własnoręcznie wpisanymi życzeniami. Również przedszkolaki i starsi uczniowie przygotowują dla swoich krewnych specjalne przedstawienia i kompilacje słowno-muzyczne, które pomagają im zorganizować nauczyciele i wychowawcy.
Starsze wnuczęta przekazują życzenia na Dzień Babci telefonicznie (jeśli mieszkamy daleko od siebie jest to również znakomita okazja do odświeżenia kontaktu) lub za pośrednictwem listu lub specjalnej kartki. Jeśli mieszkamy stosunkowo blisko siebie i możemy spotkać się z babcią osobiście, do życzeń dobrze jest dołączyć bukiet kwiatów lub symboliczny podarunek.
Jak przekazać życzenia na Dzień Babci?
Jak już zostało wspomniane, młodsze wnuki zapraszają swoje babcie na szkolne i przedszkolne przedstawienia, podczas których śpiewają piosenki, recytują wiersze oraz wręczają swoim ukochanym babciom laurki i kwiaty. Są to bardzo wzruszające momenty.
Starsze, dorosłe wnuki mogą osobiście odwiedzić babcię z kartką czy bukietem kwiatów, choć już sama obecność i życzliwy uścisk jest dla babci dużą radością tego dnia. Dobrym pomysłem jest również zaproszenie na świąteczny obiad czy kolację.
Jeśli od babci dzieli nas większa odległość, zazwyczaj wybieramy rozmowę telefoniczną lub okolicznościowy karnet, wysłany za pośrednictwem poczty polskiej.
Komentarze