Dzień Dziadka to święto powstałe na wzór Dnia Babci. Jest to wyjątkowa okazja, w której wszystkie młodsze i starsze wnuki mają możliwość złożenia swoim dziadkom serdecznych życzeń. W zależności od możliwości i predyspozycji nadawcy życzeń na Dzień Dziadka mogą one przybierać rozmaite formy.
W Polsce Dzień Dziadka obchodzi się zwyczajowo 22 stycznia. Z racji tego, że dzień wcześniej (21 stycznia) swoje święto mają wszystkie babcie, okazje te zazwyczaj zostają połączone. Święto Dziadka przywędrowało do Polski prawdopodobnie ze Stanów Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku. Jest hucznie obchodzone również w Rosji czy Hiszpanii. Życzenia z okazji Dnia Dziadka można złożyć w bardzo różny sposób (właściwie jest on zależny od kreatywności i inwencji twórczej nadawcy).
Jak napisać życzenia na Dzień Dziadka?
Duża odległość może uniemożliwiać osobiste złożenie życzeń dziadkowi, dlatego często korzysta się z możliwości napisania listu czy specjalnej kartki okolicznościowej. W sklepach można znaleźć szeroki wybór gotowych wzorów kartek na Dzień Dziadka, jednak najpiękniejsze życzenia to te ułożone i zapisane osobiście. Tworząc treść życzeń z okazji Dnia Dziadka, należy pamiętać o:
1) bezpośrednim zwrocie do adresata (zazwyczaj w formie nagłówka) np. Ukochany Dziadku… albo Kochany Dziadku Franku…,
2) właściwej treści życzeń (życzymy zazwyczaj zdrowia, pomyślności, powodzenia w życiu zawodowym, jeśli dziadkowie jeszcze pracują),
3) własnoręcznym podpisie oraz dacie i miejscowości, w której zapisane zostały życzenia (w ramach pamiątki).
Najlepiej, jeśli życzenia na Dzień Dziadka będą możliwie najbardziej spersonalizowane, tzn. dotyczyły konkretnych aspektów życia naszego dziadka, o ile takie są nam znane. Również ton i styl życzeń może być różny. Jeśli ich adresat odznacza się dużym poczuciem humoru, nie zaszkodzi krótki, zabawny, rymowany wierszyk. Natomiast jeśli jest osobą poważną, lepszym wyborem będą życzenia formułowane klasycznie.
Forma życzeń na Dzień Dziadka
Podobnie jak w przypadku Dnia Babci w przedszkolach i szkołach organizowane są specjalne przedsięwzięcia artystyczne dla dziadków. W tym czasie wnuki wykonują piosenki, recytacje czy odgrywają scenki teatralne, wręczając przy tym dziadkom własnoręcznie wykonane laurki. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by w szkole (np. na lekcjach techniki) wykonać dla dziadka jakiś drobny, symboliczny upominek, np. etui na klucze czy okulary.
Starsze wnuki zabierają dziadków do restauracji na uroczystą kolację lub obiad oraz wręczają kwiaty.
Jak przekazać życzenia na Dzień Dziadka?
Jeśli są to życzenia bezpośrednie, dobrym rozwiązaniem jest wspomniane wspólne wyjście np. do restauracji. Towarzyszy temu zazwyczaj wręczenie bukietu lub drobnego podarku. Małe wnuki wręczą wówczas laurkę z wierszykiem.
Jeśli zaś zmuszeni jesteśmy do działania na odległość – dłuższy list lub kartka okolicznościowa wydają się najodpowiedniejsze.
Komentarze