Życzenia na Dzień Dziecka

 

Dzień Dziecka to międzynarodowe święto obchodzone w dniu 1 czerwca. Tego dnia każdy rodzic, ciocia, wujek, babcia, dziadek, nauczyciel czy po prostu życzliwy dorosły może złożyć znajomemu dziecku (niekoniecznie z rodziny) życzenia czy nawet wręczyć prezent.

 

W tym wyjątkowym dniu każde dziecko jest najważniejsze. W Polsce święto to obchodzone jest od 1950 roku. Jego idea głosi propagowanie braterstwa, solidarności i jedności dzieci z całego świata oraz promowanie działań na rzecz wszechstronnego rozwoju najmłodszych. 1 czerwca stanowi zatem doskonałą okazję, by złożyć naszym pociechom życzenia na Dzień Dziecka i sprawić jakąś przyjemność.

Jak napisać życzenia na Dzień Dziecka?

Jeśli nie mamy możliwości osobistego złożenia życzeń z okazji Dnia Dziecka, możemy wykorzystać w tym celu tradycyjny list, kartkę okolicznościową, ale także wiadomość SMS czy wiadomość na komunikatorze internetowym jak Messenger czy What’s up. Tak jak w przypadku pozostałych okoliczności tak życzenia na Dzień Dziecka powinny zawierać kilka zasadniczych elementów:

1) nagłówek, czyli bezpośredni zwrot do adresata życzeń (jego styl jest zależny od stopnia poufałości) np. Drogi Janku…, Kochany Synku…, Droga Córeczko….

Tutaj warto pamiętać, by wyrazy Syn czy Córka zapisywać z wielkiej litery – będzie to niewątpliwie wyraz szacunku dla dziecka.

2) właściwa treść życzeń, w których życzymy najczęściej szczęścia, pomyślności w szkole lub na studiach, powodzenia w życiu prywatnym, rodzinnym (jeśli dziecko jest już starsze i np. założyło własną rodzinę);

3) podpis (najlepiej własnoręczny).

W zależności od rodzaju relacji jaka łączy nas z adresatem życzeń z okazji Dnia Dziecka życzymy zazwyczaj sukcesów w szkole oraz w życiu prywatnym (np. w kontaktach z rówieśnikami). Jeśli dziecko czynnie rozwija swoje pasje i zainteresowania (np. sportowe czy artystyczne), można przekazać mu życzenia powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu. Dobrze jest stworzyć życzenia możliwie jak najbardziej spersonalizowane, czyli odnoszące się właśnie do konkretnych aspektów z życia młodego człowieka.

Życzenia na Dzień Dziecka składają najczęściej rodzice swoich pociechom, dziadkowie wnukom, wujostwo swoim siostrzeńcom i bratankom, a także nauczyciele uczniom.

Forma życzeń na Dzień Dziecka

Jak już zostało powiedziane, życzenia na Dzień Dziecka można napisać – i tutaj można ująć je w klasycznej formie słów płynących od serca lub w formie zabawnych rymowanych wierszyków. Życzenia piszemy na kartce, w liście, smsem lub w inny elektroniczny sposób.

Równie dobrym rozwiązaniem jest rozmowa telefoniczna. Jeśli natomiast składamy życzenia z okazji Dnia Dziecka osobiście, pole do popisu jest o wiele większe. Oprócz serdecznych słów tego dnia można przekazać milusińskim mniej lub bardziej okazały podarek lub ciekawie zorganizować dzień, by uczcić jego święto, np. zabrać na seans filmowy do kina, na lody lub na inną, ciekawą wycieczkę.

Jak przekazać życzenia na Dzień Dziecka?

Formę listowną można wysłać za pośrednictwem poczty lub kuriera. Podobnie sprawa ma się z kartką okolicznościową. Tą drogą można również przekazać upominek rzeczowy (o stosunkowo niewielkich gabarytach).

Najprzyjemniejszą drogą jest jednak złożenie życzeń na Dzień Dziecka osobiście i spędzenie tego czasu wspólnie w jakiejś wspólnie wybranej, ciekawej formie.

Komentarze