Życzenia na Dzień Matki

 

Jednym z najpiękniejszych świąt obchodzonych w Polsce jest Dzień Matki przypadający na 26 maja. W naszym kraju tradycja tego święta sięga 1993 roku, natomiast w Stanach Zjednoczonych obchodzono je już w 1905 roku. Życzenia na Dzień Matki mogą przybierać różnorakie formy.

 

Dzień Matki to doskonała okazja na przekazanie swoim matkom życzeń, które zazwyczaj stanowią jednocześnie wyraz wdzięczności za całą ich „rodzinną” działalność i oddanie. Nadawcami życzeń z okazji Dnia Matki są zarówno młodsze dzieci, młodzież, jak i dorośli (których rodzice żyją). Dopuszczalne jest również skierowanie życzeń do kobiet, które np. straciły dziecko lub pełnią funkcję rodzica zastępczego. Taka sytuacja wymaga jednak szczególnej roztropności i taktownego formułowania życzeń.

Jak napisać życzenia na Dzień Matki?

Kiedy nie mamy sposobności, by skierować życzenia do mamy osobiście, decydujemy się na list, kartkę okolicznościową lub wiadomość elektroniczną. W pierwszych dwóch przypadkach warto pamiętać o kilku zasadach edytorskich:

- rozpoczynamy od serdecznego zwrotu do adresatki (w końcu mama jest nam najbliższą, osobą); można np. wykorzystać zwroty: Kochana Mamo, Najdroższa Mamo, Kochana Mamusiu,

- treść życzeń (najczęściej chcemy, aby mama czuła się szczęśliwa, zdrowa, spełniona i odczuwała satysfakcję z życia),

- opcjonalnie podziękowania za wszystkie jej zasługi jakie np. włożyła w nasze wychowanie,

- własnoręcznie złożony podpis.

Forma życzeń na Dzień Matki

Oprócz słów pisanych w tradycyjnej formie życzenia na Dzień Matki mogą wyglądać bardziej oryginalnie. Młodsze dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach przygotowują okolicznościowe laurki, a starsi obdarowują swoje mamy kwiatami. Życzeniom z okazji Dnia Matki towarzyszą niejednokrotnie podarki rzeczowe (np. biżuteria, stylowe dodatki, karnety na zabiegi kosmetyczne).

Ciekawą i coraz popularniejszą formą życzeń dla mamy są rymowane wierszyki.

Jak przekazać życzenia z okazji Dnia Matki?

Jeśli nie możemy złożyć życzeń na Dzień Matki osobiście, wybieramy formę listu, kartki, ale równie często wiadomości na komunikatorze internetowym (o ile adresatka taki obsługuje). W takim wypadku miłym akcentem jest także rozmowa telefoniczna.

Coraz częściej decydujemy się na przekazanie bukietu za pośrednictwem poczty kwiatowej – tę usługę oferuje wiele kwiaciarni w Polsce.

Jeśli mamy możliwość osobistego spotkania z mamą, to jest to dobra okazja na wspólną kolację, obiad, wyjście do kina czy inną rozrywkę kulturalną. Młodsze dzieci przychodzą tego dnia z przedszkola czy szkoły z piękną, własnoręcznie zrobioną laurką.

Komentarze