Życzenia na Dzień Ojca

 

Dzień ojca przypadający co roku na 23 czerwca jest odpowiednikiem Dnia Matki, choć ma zdecydowanie krótszą tradycję. Niemniej jednak jest to wspaniała okazja do złożenia swoim ojcom serdecznych życzeń i wyrazów wdzięczności. Nadawcami życzeń z okazji Dnia Ojca są zarówno małe dzieci, jak i dorośli.

 

Po raz pierwszy świętowano Dzień Ojca w Stanach Zjednoczonych w 1910 roku. W Polsce tradycja tego święta sięga połowy lat 60. XX wieku. Na całym świecie Dzień Ojca obchodzi się w różnych dniach (przykładowo we Francji jest to 19 marca, a w Danii 5 marca). Jest to okazja do złożenia swoim ojcom życzeń oraz wyrażenia wdzięczności i uznania za ich trud włożony w wychowanie. Serdecznym słowom często towarzyszom rzeczowe podarunki.

Jak napisać życzenia na Dzień Ojca?

Wspaniale, jeśli mamy możliwość złożenia życzeń osobiście, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Wówczas decydujemy się m.in. na formę pisaną, np. kartkę okolicznościową, list czy wiadomość elektroniczną.

1. Każde życzenia rozpoczynają się od bezpośredniego zwrotu do adresata – tata to jedna z najbliższych nam w życiu osób, więc zwrot ten zazwyczaj ma ciepły i poufały charakter, np. Kochany Tato…, Drogi Tatusiu…, Najdroższy Tatku… .

2. Właściwa treść życzeń najczęściej dotyczy szczęścia, satysfakcji z życia prywatnego i zawodowego, zdrowia. Najlepiej, jeśli słowa kierowane przez nas do taty będą spersonalizowane, czyli dotyczyły konkretnych aspektów z jego życia.

3. Podpis (najlepiej i najmilej prezentuje się odręcznie złożony podpis oraz data i miejsce, w którym powstały życzenia).

Te same elementy warto zastosować w wiadomości elektronicznej, np. mail czy SMS (z wyjątkiem oczywiście odręcznego podpisu).

Forma życzeń na Dzień Ojca

Życzenia z okazji Dnia Ojca mogą przybierać rozmaite formy, w zależności od wyobraźni życzącego. Młodsze dzieci w przedszkolach i szkołach zwyczajowo już przygotowują specjalne laurki dla tatusiów oraz okolicznościowe występy artystyczne. Jest to niezwykły akcent i miły sposób na uczczenie tego wyjątkowego dnia.

Dorośli najczęściej decydują się na życzenia słowne lub pisane, kwiaty oraz podarki rzeczowe, które można wręczyć np. podczas wspólnego posiłku w restauracji (na który oczywiście my zapraszamy ojców). Dużą popularnością cieszą się okolicznościowe gadżety takie jak kubek ze zdjęciem pociech lub zdjęcie w ramce, która tato postawi na swoim biurku.

Pisane życzenia na Dzień Ojca mogą mieć formę klasyczną lub nietypową, np. zabawnych rymowanych wierszyków.

Jak przekazać życzenia dla taty?

Kartkę okolicznościową czy list najczęściej wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jeśli mieszkamy niedaleko siebie, tego dnia można zaprosić tatę na uroczysty obiad i w tym czasie złożyć mu życzenia czy wręczyć prezent. Nic nie stoi na przeszkodzie, by porozmawiać telefonicznie lub wysłać wiadomość tekstową smsem lub na komunikatorze internetowym (jeśli rodzic taki obsługuje).

Komentarze