Życzenia na rocznicę ślubu

Rocznica ślubu to okazja równie podniosła i radosna, jak sam dzień zaślubin. Jest dowodem na trwałość zawartego związku małżeńskiego i dobrą sposobnością do świętowania – wyłącznie we dwoje lub w szerszym gronie rodziny i przyjaciół. Jeśli jubilaci dzielą się swoją radością z innymi, otrzymują szereg życzeń i ciepłych słów przekazanych w różnorodnych formach.

 

Z okazji rocznicy ślubu składa się zazwyczaj wyrazy uznania dla małżonków za ich wytrwałość w związku w dobrych i złych chwilach oraz życzenia pomyślności na przyszłe wspólnie spędzone lata. Można zaobserwować, że im większa rocznica, im więcej lat razem, tym huczniej jest ona obchodzona. Kolejne okrągłe rocznice ślubu zyskały już nawet swoje zwyczajowe określenia jak srebrne gody (dwadzieścia pięć lat w małżeństwie) czy złote gody (pięćdziesiąt lat razem).

Jak napisać życzenia na rocznicę ślubu?

Powinny one zachowywać ton równie uroczysty, co życzenia stricte ślubne. Możemy je wyrazić ustnie zarówno telefonicznie czy po prostu osobiście lub w formie pisanej. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcję, należy pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach dotyczących konstrukcji tekstu.

1. Dobrze jest zacząć od dowolnego zwrotu grzecznościowego do adresata, może on mieć charakter mniej lub bardziej poufały np. Kochani…, Drodzy Jubilaci…. czy Najmilsi….

2. Właściwa treść życzeń powinna skupiać się na pozytywnych aspektach małżeństwa, wspólnie przeżytej przeszłości i nadziei na kolejny czas.

3. Bardzo ważny jest podpis nadawcy życzeń.

Z pewnością miłym akcentem jest powrót wspomnieniami do ceremonii ślubnej i weselnej zabawy (o ile byliśmy jej uczestnikami).

Forma życzeń na rocznicę ślubu

Ze względu na to, że zazwyczaj nie mamy okazji osobistego złożenia życzeń jubilatom, najczęściej wykonujemy telefony i są to serdeczne szczere rozmowy pełne życzeń szczęścia, pomyślności i przede wszystkim satysfakcji z pożycia małżeńskiego. Jest to także dobra okazja do podtrzymania lub odnowienia kontaktu, który z różnych względów mógł zaniknąć.

Życzenia z okazji rocznicy ślubu mogą mieć charakter poważny, półoficjalny lub humorystyczny, bardziej żartobliwy, nawiązujący do uroków życia w małżeństwie. Popularne są rymowanki, które umieszczane na kartach okolicznościowych lub wiadomościach elektronicznych wywołują uśmiech i rozbawienie bohaterów rocznicy.

Jak dostarczyć życzenia z okazji rocznicy ślubu?

Możliwości jest bardzo wiele, jednak najczęściej są to życzenia słane na odległość. Pozostaje zatem wybór między tradycyjną pocztą bądź kurierem albo bardziej nowocześnie – wiadomością elektroniczną sms lub na komunikatorze internetowym (o ile obie strony go biegle obsługują).

Zdarza się, że jubilaci organizują z okazji rocznicy specjalne przyjęcie, podczas którego nadarza się sposobność do wręczenia prezentu czy bukietu kwiatów. Tutaj otwiera się dla gości szerokie pole do popisu pod względem oryginalności podarunków.

Komentarze