Życzenia na walentynki

 

Zwyczajowo na całym świecie dzień św. Walentego (potocznie zwany walentynkami) obchodzi się 14 lutego. Mówi się o tym dniu również jako o „Dniu Zakochanych”. Jest to okazja, by każdy, kto darzy drugą osobę uczuciem, złożył jej życzenia lub obdarował miłym upominkiem.

 

Św. Walenty uchodzi za patrona ludzi zakochanych i z tego powodu jego imię znalazło się w nazwie tego wyjątkowego święta. Był on rzymskim biskupem, który zasłynął z tego, że udzielał ślubów pomimo cesarskiego zakazu, za co został stracony. Dzień św. Walentego to coroczna okazja do skupienia się na najbliższej osobie, wyrażeniu swojego uczucia w formie życzeń oraz podarków. Jest to także dobra okazja do przekazania swojego zainteresowania drugą osobą, choć ta może nie zdawać sobie z tego sprawy.

Jak napisać życzenia na walentynki?

Popularną formą życzeń walentynkowych jest list lub kartka okolicznościowa, potocznie określana „walentynką”. Niezależnie od rodzaju naszej relacji z adresatem kartki warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach przy tworzeniu jej treści:

1) bezpośrednim zwrocie do adresata (jeśli łączy nas bliska relacja, będzie to zwrot bardziej poufały, np. Kochana Aniu…., Najdroższy Maćku…),

2) właściwej treści życzeń, w których zazwyczaj przekazujemy słowa dotyczące powodzenia w miłości, w poszukiwaniu prawdziwego uczucia lub wprost to uczucie wyrażamy,

3) odręcznym podpisie nadawcy, datcie oraz miejscu tworzenia życzeń (w ramach pamiątki).

Współczesne kartki z życzeniami walentynkowymi przybierają bardzo różne formy - od klasycznych, z motywami serca czy kwiatu, po mniej oczywiste, choć równie kolorowe i intrygujące.

Forma życzeń walentynkowych

Jak już zostało powiedziane, najchętniej wysyłamy lub przekazujemy okolicznościowe kartki, których szeroki wybór można znaleźć w sklepach, księgarniach, supermarketach czy w internecie. Ciekawym urozmaiceniem tego wspólnie spędzonego dnia jest jakaś wyjątkowa aktywność, np. romantyczna kolacja, wyjście do kina, na spacer czy też dalej zakrojona wycieczka.

Życzeniom walentynkowym nieodłącznie towarzyszą kwiaty (niekoniecznie róże). Co bardziej oryginalni nadawcy życzeń z okazji walentynek przygotowują happeningi w formie piosenki czy innego rodzaju występu artystycznego z dedykacją dla wybranej osoby, a niektórzy wybierają ten dzień na oświadczyny, czym nadają mu szczególnej doniosłości i symboliki.

Jak przekazać życzenia na walentynki?

Jeśli pozostajemy przy tradycyjnej formie pisanej i to na odległość, najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie listu czy kartki pocztą. Współcześnie równie popularne są życzenia walentynkowe w formie elektronicznej, ale również graficznej wysłane za pośrednictwem SMS, Messengera czy na What’s upie – wcześniej jednak należy upewnić się, że adresat naszych życzeń dany komunikator obsługuje.

Nic nie zastąpi jednak osobistego spotkania i wspólnego spędzenia walentynkowego czasu w miłej, być może wspólnie wybranej formie.

Komentarze