Ślub to jedno z najważniejszych i najbardziej doniosłych wydarzeń w życiu. Z tego powodu życzenia, jakie wówczas kieruje się do nowożeńców mają charakter uroczysty, a przede wszystkim pozytywny i serdeczny. Jeśli pozostajemy z parą młodą w bliskiej relacji, życzenia ślubne mogą mieć naprawdę wyjątkowy i osobisty charakter.
Na ceremonii ślubnej obecni są członkowie z obu rodzin przyszłych małżonków oraz ich przyjaciele i znajomi. Jeśli nadawcą życzeń z okazji ślubu jest ktoś bliski z rodziny, mogą one być całkowicie spersonalizowane i związane z sytuacją życiową Młodej Pary. Jeśli życzenia składa szef, współpracownik lub po prostu znajomy, mają one wydźwięk raczej oficjalny i uniwersalny.
Jak napisać życzenia z okazji ślubu?
Jak już zostało powiedziane, treść i styl życzeń są zależne od stopnia relacji, w jakiej pozostajemy z nowożeńcami. Niezależnie od tego, jeśli decydujemy się na formę pisaną (np. na kartce okolicznościowej dołączonej do prezentu) warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, by tekst wyglądał elegancko i estetycznie:
- elementem, który można zawrzeć w tekście (ale nie jest on obowiązkowy) jest bezpośredni, serdeczny zwrot do Młodej Pary np. Kochani…, Drodzy…, Najmilsi…,
- właściwa treść życzeń,
- obowiązkowy podpis nadawcy życzeń (najlepiej własnoręczny),
- na okolicznościowej kartce można umieścić również datę na pamiątkę tego wyjątkowego dnia (na dole lub na górze strony).
Forma życzeń ślubnych
Ślub i wesele sprzyjają różnorodnym, niekonwencjonalnym pomysłom na przekazanie życzeń Młodej Parze. Zwyczajowo goście weselni umieszczają swoje przesłanie na specjalnych kartkach dołączonych do kopert z pieniędzmi lub prezentów rzeczowych. Również na takich podarkach można umieścić lapidarne życzenia ślubne (często spotyka się je na kubkach, filiżankach, koszulkach, ręcznie robionych pudełkach itp.).
Po ceremonii następuje okazja do osobistego, ustnego złożenia życzeń ślubnych. Wówczas ważne jest, by były one stosunkowo krótkie i treściwe. Resztę można zapisać…
Goście najczęściej składają życzenia związane ze szczęściem, pomyślnością i wytrwałością na nowej, rozpoczynającej się drodze życia dwojga zakochanych.
Jeśli chodzi o życzenia pisane, to również można je ująć na różne sposoby. Typowo oficjalne, poważne zdania są równie popularne, co krótki zabawne wierszyki czy rymowanki, mające na celu wprowadzenie nowożeńców w dobry nastrój (czasami w tego typu tekstach ironicznie pisze się o małżeństwie i życiu we dwoje). Życzenia ślubne mogą zostać oparte również na przesłaniu religijnym (jeśli znany jest nam ich stosunek do wiary). Obecnie modne jest dodanie do tekstu jakiegoś znanego cytatu na temat miłości.
Jak dostarczyć życzenia ślubne?
Jak już zostało wspomniane, życzenia ślubne składa się najczęściej osobiście, podczas uroczystości, a ponadto zapisuje na okolicznościowych kartkach ślubnych. Są one przekazywane wraz z podarkami, a jeśli nie jesteśmy zaproszeni na uroczystość i przyjęcie lub po prostu nie możemy być obecni pomimo zaproszenia – życzenia wysyłamy za pośrednictwem poczty polskiej.
Miłym gestem może być również zamówiona poczta kwiatowa – za jej pośrednictwem kurier w naszym imieniu dostarczy bukiet kwiatów z liścikiem okolicznościowym prosto do drzwi nowożeńców.
Komentarze