Każdy z nas lubi dostawać prezenty z okazji urodzin. Równie duże znaczenie mają okolicznościowe życzenia nadesłane lub wyrażone przez bliskie osoby, przyjaciół czy współpracowników. Mogą one przybierać różnoraką formę (w zależności od okoliczności) oraz charakter (w zależności od stopnia relacji między życzącym a solenizantem).
Urodziny to święto, które każdy obchodzi indywidualnie raz w roku. Zwyczajowo świętowanie polega na zorganizowaniu przyjęcia dla rodziny i przyjaciół. Bliscy składają solenizantowi życzenia zarówno ustnie, jak i w formie pisemnej (na bilecikach, kartach okolicznościowych, a nieobecni również w listach).
W kontekście językowym urodziny to po prostu rocznica czyjegoś urodzenia – zasadniczo życzy się wtedy „wszystkiego najlepszego” z okazji tego dnia.
Jak napisać życzenia urodzinowe?
Formułę życzeń na urodziny można dopasować do ich adresata i jego sytuacji życiowej. Mogą mieć one charakter oficjalny, przyjacielski, bardziej poufały, a czasami nawet humorystyczny.
Istnieje wiele formułek, które oddają treść tego, czego chcemy życzyć solenizantowi, jednak najczęściej sięgamy po uniwersalne zwroty i wyrażenia.
Jeśli są to życzenia pisane, w trakcie ich redagowania warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- można (choć nie trzeba) rozpocząć od umieszczenia daty i miejsca w prawym górnym rogu strony.
- życzenia mają charakter uprzejmego zwrotu wyrażającego szacunek, dlatego na samym początku należy zwrócić się bezpośrednio do adresata w życzliwym tonie np. Droga Joanno…
Jeśli zwrot w wołaczu zakończony jest wykrzyknikiem, wówczas pierwszy akapit tekstu należy rozpocząć wielką literą. Kiedy wołacz kończy się przecinkiem, kolejne zdanie rozpoczyna się małą literą. Zwroty bezpośrednie należy zawsze zapisywać wielką literą. Trzeba też pamiętać o umieszczeniu swojego podpisu na końcu treści życzeń.
Schemat budowy życzeń z okazji urodzin:
1. Data i miejscowość powstania życzeń (najczęściej prawy górny róg).
2. Zwrot okolicznościowy, bezpośredni.
3. Tekst życzeń (w tonie osobistym lub oficjalnym).
4. Podpis (imię i nazwisko nadawcy).
Formy życzeń urodzinowych
Współcześnie panuje moda na przekazywanie życzeń w formie rozmowy telefonicznej, wiadomości SMS czy maila. Równie często przesyłamy życzenia na portalu Facebook poprzez dodanie odpowiedniej adnotacji do „tablicy” użytkownika obchodzącego urodziny. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy nadawcę i adresata życzeń urodzinowych dzieli pewna odległość.
Jak dostarczyć życzenia urodzinowe?
Pomimo tego wciąż docenia się i praktykuje życzenia złożone osobiście (jeśli jest to możliwe) lub za pośrednictwem specjalnej kartki okolicznościowej.
Ciekawym pomysłem na wyrażenie życzeń jest poczta kwiatowa, polegająca na zamówieniu kwiatów w określonej kwiaciarni z usługą dostawy przez kuriera do drzwi solenizanta. Do takiej niespodzianki można dołączyć również bilecik z samodzielnie zredagowaną treścią.
Komentarze