Błędy frazeologiczne

Błędy frazeologiczne są błędami na poziomie utartych połączeń wyrazowych. Wyróżnia się trzy kategorie związków frazeologicznych:

• wyrażenia (opierające się na rzeczowniku i niezawierające czasownika), np.: czarna owca, diabelski młyn, kłębek nerwów;

• zwroty — podstawą jest czasownik, np.: mówić od rzeczy, łamać sobie głowę, wyprowadzić z równowagi;

• frazy, czyli związek w postaci zdania (a więc zawierającego podmiot i orzeczenie), którym najczęściej jest przysłowie, sentencja lub maksyma, np.: apetyt rośnie w miarę jedzenia, „To ludzie ludziom zgotowali ten los” (Z. Nałkowska, Medaliony), „Cogito ergo sum” („Myślę, więc jestem”, Kartezjusz).
      
Błędy frazeologiczne wynikają z nieznajomości funkcjonującego związku i najczęściej dotyczą:

modyfikacji postaci frazeologizmu, np.: być na prostej drodze (poprawnie: być na dobrej drodze), chodzić jak szwedzki zegarek (poprawnie: chodzić jak szwajcarski zegarek), chodzić od Judasza do Kajfasza (poprawnie: chodzić od Annasza do Kajfasza), a nóż widelec (poprawnie: a nuż widelec) itp.
      
niepoprawnej odmiany gramatycznej, np.: jak mrówków (poprawnie: jak mrówek), być samemu jak palec (poprawnie: być sam jak palec), przywiązywać uwagę do czegoś (poprawnie: przywiązywać wagę, zwracać uwagę) itp.
      
kontaminacji, czyli pomieszania związków wyrazowych, np.: w każdym bądź razie — połączenie w każdym razie z bądź co bądź, odnaleźć genezę — zbitka odnaleźć źródło i wyjaśnić genezę, złapać szczęście w żagle — złączenie łapać wiatr w żagle oraz mieć szczęście itp.
      
pominięcia jednego członu wyrażenia, np.: być przy zmysłach (poprawnie: być przy zdrowych zmysłach), pisane po wodzie (poprawnie: pisane patykiem po wodzie), wylać kubeł wody na głowę (poprawnie: wylać kubeł zimnej wody na głowę)
      
zastosowania związku wyrazowego w złym znaczeniu, np.: Stanisław umarł w chrystusowym wieku. Miał 50 lat! (chrystusowy wiek to 33 lata), Ten to ma fach w ręku i dwie lewe ręce do pracy! (mieć fach w ręku oznacza dobrze znać jakiś zawód, zaś mieć dwie lewe ręce to być niezdarnym, nie mieć zdolności) itp.
      
rozszerzenia frazeologizmów, np.: postawić przysłowiową kropkę nad i (poprawnie: postawić kropkę nad i — nie istnieje przysłowie, które zawierałoby podaną frazę), podglądać przez tak zwaną dziurkę od klucza (poprawnie: podglądać przez dziurkę od klucza — posługując się związkiem wyrazowym nie ma potrzeby dodatkowo go akcentować)

Komentarze

~ Marcin
7/6/21, 8:51 PM
@jerzykowski Niepoprawne jest użycie słowa "bądź". "Bądź" znaczy "lub". I teraz sobie zamień na "lub" i zobacz, jaki jest sens.
~ John
2/24/21, 12:26 PM
A znacie jakieś błędy frazeologiczne, które były błędami kiedyś, a dziś są powszechnie używane, a nawet uznane za poprawne?
~ loluel
2/22/21, 12:26 PM
@jerzykowsky co niepoprawnego jest w "wziąść" i "wziąć"? zanczy to samo a no po prostu jest źle jest błędne nikt nie borni używać takiego zwrotu ale jest niepoprawne.
~ Ortografia
1/23/21, 3:34 PM
Zgadzam się z @jerzykowsky
~ jerzykowsky
7/1/20, 4:28 AM
Co jest niepoprawnego w "każdym bądź razie"?
~ Ortomatka.
6/22/19, 6:24 PM
"Przywiązywać uwagę" jest błędne. Poprawnie jest "przywiązywać wagę".
~ gosc nieznajomy
10/23/18, 6:47 PM
skroci mi to ktos ;))