Autocharakterystyka to opis samego siebie. Jest jedną z odmian charakterystyki. Jej stworzenie – wbrew pozorom – nie jest wcale łatwe. Podczas pisania spróbuj spojrzeć na siebie z boku i postaraj się o obiektywizm.
Co to jest autocharakterystyka?
Autocharakterystyka to forma wypowiedzi, której celem jest prezentacja siebie.
Autocharakterystyka obejmuje opis zarówno cech zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Oznacza to, że zawiera w sobie opis wyglądu i zachowania, psychiki, sposobu bycia, usposobienia, stosunku do świata, wyliczenie zalet i wad oraz zainteresowań.
Jak napisać autocharakterystykę?
Autocharakterystyka powinna zawierać opis twoich cech zewnętrznych, wewnętrznych i relacji między nimi. Istotna jest również kolejność – zacznij od ogólnego przedstawienia siebie, potem opisz swoje cechy zewnętrzne, a następnie wewnętrzne. Kolejne elementy autocharakterystyki powinny logicznie wynikać z siebie, a opis ma dać całościowy obraz ciebie.
Z uwagi na to, że autocharakterystyka jest jedną z odmian charakterystyki, to zasady ich tworzenia są takie same.
Wskazówki:
1. Zgromadź wszystkie informacje o sobie.
2. Zrób plan swojej wypowiedzi.
3. Spróbuj spojrzeć na siebie krytycznie i obiektywnie.
4. Postaraj się opisać siebie całościowo.
5. Nie ograniczaj się do wyliczenia swoich cech.
6. Przed opisywaniem swoich zewnętrznych cech spójrz w lustro – wprawdzie każdy wie, jak wygląda, ale opis wyglądu może przysporzyć trochę trudności.
7. Tekst podziel na akapity.
Schemat autocharakterystyki
Autocharakterystyka powinna zawierać następujące elementy:
WSTĘP
We wstępie umieść ogólne informacje o sobie: przedstaw się (podaj imię i nazwisko), opisz pochodzenie i swoją sytuację, podaj miejsce zamieszkania i wiek itd.
ROZWINIĘCIE
- opis cech zewnętrznych
Opisz swój wygląd (np. budowa ciała, wzrost, kolor oczu i włosów, kształt i rysy twarzy, ubiór, ale także gesty, mimika, sposób poruszania się itd.),
- cechy charakteru i intelektu, usposobienie, sposób bycia
W tym miejscu opisz swoje cechy, m.in. związane z zachowaniem, sposobem myślenia, zdolnościami, osobowością, temperamentem.
- wady i zalety
Spójrz na siebie krytycznie i obiektywnie i postaraj się opisać swoje wady i zalety.
- zainteresowania
W tym miejscu napisz, co jest twoją pasją, czym się interesujesz, co cię zajmuje itd.
ZAKOŃCZENIE
Ostatnia część autocharakterystyki to miejsce na twoją samoocenę oraz podsumowanie i wnioski. To tutaj możesz napisać, co chcesz w sobie zmienić, kim chcesz zostać w przyszłości, o czym marzysz itp.
Komentarze