Dialog to inaczej zapis rozmowy. Jest zbiorem wypowiedzi co najmniej dwóch osób. Podczas pisania dialogu pamiętaj o jego prawidłowym zapisie i konsekwencji w stosowaniu zasad. Nie zapomnij o indywidualizacji języka postaci. Postaraj się stworzyć wrażenie dynamicznej wymiany zdań.
Co to jest dialog?
Dialog to wypowiedź, która ma formę rozmowy. Jest tekstem zawierającym wypowiedzi co najmniej dwóch osób na określony temat.
Dialog jest zwykle częścią większej całości, np. opowiadania.
Jak napisać dialog?
Podczas pisania dialogu niezwykle istotne jest, żeby stworzyć wrażenie naturalnej rozmowyy, jednocześnie nie naśladując bezwarunkowo żywej i rzeczywistej wymiany zdań, a także, by indywidualizować mowę każdej z postaci.
Bardzo ważny jest ponadto sposób zapisania dialogu. Każda wypowiedź powinna zaczynać się od nowego akapitu z użyciem wcięcia akapitowego i być oznaczona pauzą lub półpauzą.
Wskazówki:
1. Nie naśladuj mowy potocznej i rzeczywistej rozmowy.
2. Staraj się, aby dialog wnosił coś do całości tekstu.
3. Zadbaj o to, żeby dialog był integralną częścią tekstu, był spójny z nim i naturalnie z niego wynikał.
4. Pamiętaj, że dialog jest jednym z elementów fabuły.
5. Nadaj charakterystyczne cechy sposobom mówienia postaci.
6. Zwróć uwagę na konsekwencję w zapisie dialogu.
7. Pamiętaj o poprawnej interpunkcji dialogu.
8. Dbaj o poprawność językową.
Schemat dialogu
Dialog to zbiór wypowiedzi co najmniej dwóch postaci. Nie istnieje jeden schemat dialogu, bo jego kształt dopasowuje się do zawartych treści. Istotne w tym są zasady kierujące zapisem dialogu – szczególnie ważne są pod tym względem didaskalia dialogowe i wplecione fragmenty narracji.
Jeśli didaskalia określają sposób mówienia, to czasownik zapisuje się małą literą i dopiero po nim stawia się kropkę, np.
– Ale dziś gorąco – powiedziała Ewa.
– Pójdziesz ze mną do kina? – zapytał Marek.
Jeśli fragment narracji znajduje się w środku dialogu, to jego dalsza część rozpoczyna się małą literą, a wypowiedzi narratora nie zamyka się kropką, np.
– Jestem ciekawa – zwierzyła się Ewa – czy on mnie rzeczywiście kocha.
Jeśli wypowiedź bohatera składa się z dwóch zdań, a pomiędzy nimi znajduje się fragment narracji, to drugie zdanie zaczyna się wielką literą, np.
– Ale dziś gorąco – powiedziała Ewa. – Powinniśmy iść na plażę.
Jeśli wypowiedź narratora opisuje tło dialogu, to ten fragment rozpoczynamy wielką literą, np.
– Ale dziś gorąco. – Ewa otarła pot z czoła.
Komentarze