Gratulacje to słowa uznania skierowane do kogoś z powodu osiągnięcia sukcesu lub szczęśliwego wydarzenia. Są wyrazem pamięci, szacunku, podziwu i życzliwości. Podczas pisania gratulacji pamiętaj o szczerości i dostosuj ich treść do adresata.
Co to są gratulacje?
Gratulacje to forma wypowiedzi, której celem jest wyrażenie uznania wobec określonej osoby z konkretnego powodu. Mogą mieć charakter prywatny lub oficjalny.
Gratulacje pisze się w różnych okolicznościach np. z okazji ślubu, obrony pracy dyplomowej, narodzin dziecka, awansu zawodowego.
Jak napisać gratulacje?
W pisaniu gratulacji najważniejsza jest szczerość i życzliwość w stosunku do adresata. Dobrze przemyśl, co i jak chcesz napisać.
Wskazówki:
1. Dostosuj styl, język i formę do odbiorcy i okoliczności.
2. Przemyśl dobrze treść i strukturę gratulacji.
3. Nie zapominaj o odbiorcy.
4. Wykaż się inwencją, żeby uniknąć utartych zwrotów i sloganów.
5. Pisz szczerze, zwięźle i zrozumiale.
6. Dbaj o poprawność i grzeczność językową.
Schemat gratulacji
Gratulacje zwykle zawierają następujące elementy:
- miejscowość i datę
Oznaczenie miejscowości i datę umieszczamy w prawym górnym rogu. Po nazwie miejscowości powinna znaleźć się aktualna data, którą piszemy po przecinku, np. Poznań, 1 kwietnia 2020 r.
- zwrot grzecznościowy
W zależności od relacji łączącej nadawcę i odbiorcę gratulacji zwracamy się do adresata w wybrany sposób (np. Szanowny Panie, Szanowna Pani, Drogi/Droga lub Kochany/Kochana + imię w wołaczu).
- treść gratulacji
W treści wskazujemy okazję/przyczynę gratulacji, wyrażamy uznanie dla adresata z tego powodu, a także swoje odczucia i emocje (np. wyrażenie radości, dumy).
To tutaj jest również miejsce na życzenia (np. dalszych sukcesów, powodzenia).
- końcowy zwrot grzecznościowy
Gratulacje kończymy zwrotem grzecznościowym dostosowanym do relacji łączącej nadawcę z odbiorcą, np. Pozdrawiam serdecznie, Z poważaniem, Łączę wyrazy szacunku, Całuję mocno.
- podpis
Na końcu składamy swój podpis.
Komentarze