List otwarty jest wypowiedzią skierowaną do określonego adresata, przy czym jego treść podaje się do wiadomości publicznej. To rodzaj wezwania, apelu. Ma charakter interwencyjny, a jego celem jest zwrócenie uwagi odbiorców na przedstawiany problem.
Co to jest list otwarty?
List otwarty to rodzaj wypowiedzi adresowanej do jakiejś osoby lub grupy osób. Cechą wyróżniającą jest podanie jego treści do wiadomości publicznej – przekaz odbywa się np. za pośrednictwem prasy czy telewizji (szerzej mediów).
Nadawcą listu otwartego może być jedna osoba lub grupa osób (zazwyczaj instytucja, osoba publiczna), zwykle to jednak szerokie grono odbiorców, np. mieszkańcy bloku, dzielnicy czy miasta.
Celem listu otwartego jest interwencja, zwrócenie uwagi odbiorców na przedstawianą sprawę i skłonienie ich do zajęcia wobec niej stanowiska.
List otwarty porusza istotne kwestie dotyczące obszarów życia codziennego, politycznego, społecznego, kulturalnego itp. Może być formą protestu, sprzeciwu czy też poparcia.
Jak napisać list otwarty?
List otwarty ma charakter formalny, powinien mieć jednocześnie dużą siłę oddziaływania.
Nie istnieją ścisłe wymogi formalne, niemniej jednak list otwarty powinien składać się z trzech podstawowych części (wstępu, rozwinięcia, zakończenia) i zawierać oznaczenie miejscowości i daty, nagłówek, zwrot grzecznościowy i podpis.
Wskazówki:
1. Przemyśl dobrze argumentację, którą chcesz zastosować.
2. Używaj merytorycznych argumentów.
3. Dbaj o logiczny i konsekwentny wywód.
4. Wyraźnie podkreśl wagę poruszanego problemu.
5. Wybierz odpowiedni styl wypowiedzi.
6. Dbaj o poprawność językową.
Schemat listu otwartego
List otwarty ma trójdzielną budowę. Zawiera ponadto oznaczenie miejscowość i daty, nagłówek, końcowy zwrot grzecznościowy oraz podpis.
Miejscowość i data
Oznaczenie miejscowości i datę umieszczamy w prawym górnym rogu. Po nazwie miejscowości powinna się aktualna data, którą piszemy po przecinku, np. Poznań, 1 kwietnia 2020 r.
Nagłówek
W tym miejscu powinien znaleźć się zwrot do adresata.
Wstęp
Pierwsza część listu otwartego to miejsce na przedstawienie jego celu, sformułowanie problemu.
Rozwinięcie
Środkowa część listu otwartego to miejsce na przekazanie najważniejszych informacji, omówienie problemu, przytoczenie argumentów i dowodów.
Zakończenie
Ostatnia część listu to miejsce na podsumowanie i wnioski, a także zwrócenie się do odbiorcy o zajęcie stanowiska w przywołanej sprawie, wyrażenie nadziei na rozwiązanie problemu.
Zwrot grzecznościowy i podpis
Na samym końcu listu otwartego powinien znaleźć się zwrot grzecznościowy i podpisy autorów.
Komentarze