Pamiętnik to rodzaj relacji o zdarzeniach, gdzie piszący jest ich naocznym świadkiem lub uczestnikiem. To tekst pisany z dystansu czasowego, zwykle skoncentrowany na świecie zewnętrznym. Podczas pisania pamiętnika pamiętaj, żeby stosować pierwszą osobę liczby pojedynczej.
Co to jest pamiętnik?
Pamiętnik to forma wypowiedzi, której celem jest opis zdarzeń i wspomnień oraz wyrażenie opinii, emocji i uczuć piszącego.
Pamiętnik pisze się z pewnej perspektywy czasowej (w przeciwieństwie do dziennika, który jest pisany na bieżąco). Jego treści skupiają się przede wszystkim na relacji wydarzeń ze świata zewnętrznego, a w mniejszym stopniu na intymnych odczuciach.
Jak napisać pamiętnik?
Pisanie pamiętnika oznacza tworzenie relacji z wydarzeń. Ważne jest przy tym zaakcentowanie, czy piszący był ich uczestnikiem czy świadkiem – to wyznacza perspektywę nadawcy. Cechą charakterystyczną pamiętnika jest to, że jest pisany z pewnego dystansu czasowego. Oznacza to, że nadawca może opisać zarówno przebieg zdarzeń, jak i wyrazić swoje stanowisko wobec nich w chwili pisania, wyciągnąć wnioski, ocenić je z pewnej perspektywy.
Wskazówki:
1. Pisz w pierwszej osobie liczby pojedynczej.
2. Pamiętnik zwykle relacjonuje zdarzenia w porządku chronologicznym, nie jest to jednak zasada.
3. Pamiętaj o perspektywie czasowej – w pamiętniku opisuje się zdarzenia z bliższej lub dalszej przeszłości.
4. Określ, czy byłeś uczestnikiem zdarzeń czy obserwatorem.
5. Staraj się pisać ciekawie i barwnie.
6. Dbaj o poprawność językową.
Schemat pamiętnika
Wpis w pamiętniku zwykle zawiera następujące elementy:
- miejscowość i data
Wpis w pamiętniku jest zazwyczaj opatrzony bieżącą datą. Wskazuje się również miejsce, w którym wpis powstał.
- treść wpisu
Po oznaczeniu miejsca i daty następuje właściwa treść wpisu. Jego treść zależy od piszącego, jego intencji, przeżyć, wspomnień itd.
Komentarze