Podziękowanie to inaczej słowne wyrażenie wdzięczności z powodu udzielonego wsparcia. Kieruje się je do określonego adresata. Podczas pisania podziękowania pamiętaj, żeby dostosować styl i formę tekstu do odbiorcy i okoliczności. Bądź uprzejmy, serdeczny i szczery. Dbaj o poprawność i grzeczność językową.
Co to jest podziękowanie?
Podziękowanie to forma wypowiedzi, której celem jest wyrażenie wdzięczności w stosunku do adresata. Pisze się je w różnych okolicznościach i z różnych powodów.
Podziękowanie może mieć charakter prywatny lub oficjalny.
Jak napisać podziękowanie?
Ostateczny kształt podziękowania zależy od okoliczności, powodu wyrażenia wdzięczności, osoby piszącego, a także od relacji łączącej nadawcę i odbiorcę.
Wskazówki:
-
Dostosuj styl, język i formę podziękowania do odbiorcy i okoliczności.
-
Pisz jasno i zrozumiale.
-
Nie zapominaj o adresacie.
-
Bądź uprzejmy i serdeczny.
-
Zwroty do adresata piszemy wielką literą, np. Tobie, Wam, Tobą, Pan, Pani, Państwo.
-
Jeśli po zwrocie grzecznościowym postawimy przecinek, to kolejne zdanie rozpoczynamy małą literą (np. Szanowna Pani, przesyłam gorące życzenia...). Jeśli po zwrocie grzecznościowym postawimy wykrzyknik, to kolejne zdanie rozpoczynamy wielką literą (np. Drogi Tomku! Życzę Ci...).
-
Dbaj o poprawność i grzeczność językową.
Schemat podziękowania
Podziękowanie zawiera zwykle następujące elementy:
-
miejscowość i data
Oznaczenie miejscowości i datę umieszczamy w prawym górnym rogu. Po nazwie miejscowości powinna znaleźć się aktualna data.
- dane odbiorcy
Należy wskazać odbiorcę podziękowania – dane adresata umieszczamy po prawej stronie poniżej daty.
-
zwrot grzecznościowy
Forma zwrotu grzecznościowego jest uzależniona m.in. od relacji między nadawcą i odbiorcą. Jeśli łączące ich relacje są oficjalne, to pisze się zwykle Szanowny/a Panie/Pani czy Szanowni Państwo.
W innych przypadkach to może być np. Drogi/droga + imię w wołaczu lub same imię adresata.
-
treść podziękowania
W treści podziękowania zawieramy przede wszystkim powód kierowania podziękowań, nawiązanie do sytuacji, która je spowodowała, określenie wagi i znaczenia wsparcia i jego efektów.
-
końcowy zwrot grzecznościowy
W zależności od relacji łączących nadawcę i odbiorcę pisze się zwykle: Z wyrazami szacunku, Z poważaniem albo Pozdrawiam, Pozdrawiam serdecznie itp.
-
podpis
Pod podziękowaniem należy się koniecznie podpisać.
Komentarze