Wielokropek to znak interpunkcyjny złożony z trzech kropek. Można postawić go zarówno między częściami zdania, jak i na jego końcu. W czytaniu i mówieniu wielokropek sygnalizuje się jako przerwę, zawieszenie głosu.
Należy odróżniać go od wykropkowania, którego używa się w miejsce pominiętych liter (zwykle w wyrazach uznawanych za niecenzuralne, wulgarne) - wielokropek zawsze składa się z trzech kropek, podczas gdy wykropkowanie zawiera ich większą liczbę.
Nie zaleca się nadużywania wielokropka, ale zasadniczo jego stosowanie zależy od indywidualnej decyzji autora tekstu.
Zasady użycia wielokropka
-
Podstawową funkcją wielokropka jest wskazanie, że tekst jest niepełny, został przerwany, niedopowiedziany. Dzieje się tak zwykle z powodów emocjonalnych, np.
Ta historia zdarzyła się, kiedy...
Przepraszam...Nie wiem, dlaczego to zrobiłem. Wybacz mi...
To...to, co tam zobaczyłem... Tego nie da się opisać.
-
Wielokropka używa się, kiedy dalsza część wypowiedzi wprowadza treści zaskakujące i nieoczekiwane, budzące zdziwienie, często śmiech. Niekiedy wielokropkiem nadaje się wypowiedzi zabarwienie ironiczne, humorystyczne, np.
Był bardzo ambitnym uczniem. Do szóstej klasy chodził od... trzech lat.
-
Wielokropek wykorzystuje się przy cytowaniu. Oznacza się nim pominięte fragmenty tekstu – wielokropek ujmuje się wówczas w nawias (zwykle kwadratowy), np.
Prawa autorskie […] oznaczają prawa do wykorzystania utworu literackiego lub artystycznego w określonym czasie.
Wielokropek – zbieg znaków interpunkcyjnych
-
Jeśli wielokropek zbiega z kropką, przecinkiem lub średnikiem – znaki interpunkcyjne opuszcza się.
- Jeśli wielokropek zbiega się z wykrzyknikiem lub znakiem zapytania - znaki interpunkcyjne umieszcza się po wielokropku.
Komentarze