Alternatywa

Alternatywa to możliwość wyboru innego rozwiązania niż zakładane, przy czym te dwie dostępne możliwości wykluczają siebie nawzajem.

 

Wyrazy pokrewne: alternatywny, alternatywność, alternatywna, alternatywnie

Odmiana: alternatywa (D. alternatywy, C. alternatywie, B. alternatywę, N. alternatywą, Msc. alternatywie, W. alternatywo)

Synonimy: opcja, wybór, możliwość

 

Przykłady użycia:

Alternatywą dla studiów jest praca zawodowa i życie na własny rachunek.

Jaką mamy alternatywę, by uniknąć konieczności wyjazdu za granicę?

Praca zdalna to jedna z alternatyw w czasach pandemii.

 

Komentarze

~ Piotr
5/15/24, 2:04 PM
Dlaczego tylko dwóch możliwości? Przecież może być na przykład A lub B lub C lub D? Dał bym przykład za Arturem: "Gdy skończyłem szkołę średnią, rodzice dali mi alternatywę: albo studia, albo praca zawodowa, albo szkoła pomaturalna, albo zasiłek dla bezrobotnych."
~ Alternatywa
4/30/24, 7:16 PM
Rację ma Artur. Alternatywa do zbiór dwóch wykluczających się możliwości ("A lub B"). A zatem A nie jest alternatywą dla B ani B nie jest alternatywą dla A. Dopiero wyrażenie "A lub B" - jako zbiór dwóch możliwości jest alternatywą. I tylko tak.
~ Irena
1/13/24, 1:58 PM
Pełna zgoda!
~ Equilibra
12/14/22, 9:55 PM
Dali ci wybór
~ Artur
2/8/22, 10:33 AM
W definicji napisane, że alternatywa to wybór, a w podanych przykładach to słowo zdaje się oznaczać nie tyle wybór, co opcję wyboru. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że użycie słowa alternatywa w takim znaczeniu to błąd. Ja bym dał taki przykład: Gdy skończyłem szkołę średnią, rodzice dali mi alternatywę: studia albo praca zawodowa.