Jak piszemy: dlatego ponieważ - pleonazm

dlatego, ponieważ, bo

Poprawna pisownia

dlatego ponieważ

Niepoprawna pisownia

Poprawna forma to dlatego, ponieważ, bo.

Dlatego ponieważ jest wyrażeniem niepoprawnym, należącym do pleonazmów, potocznie nazywanych „masłem maślanym”, w których oba człony mają to samo znaczenie. Dlatego jest spójnikiem wprowadzającym zdanie współrzędne lub podrzędne. Może jednak mieć również znaczenie rozszerzone i występować jako skutek czegoś; w takim razie, ze względu na, stąd to. Natomiast ponieważ również jest spójnikiem wprowadzającym zdanie podrzędne, stąd oba wyrazy mogą być używane samodzielnie.

Przykłady:

Zawiodłam się na nim, dlatego ponieważ nie dotrzymał tajemnicy. - Zawiodłam się na nim, ponieważ nie dotrzymał tajemnicy.
Chociaż raz w życiu chcę przejechać się nowym Ferrari, dlatego ponieważ jest to moje marzenie. - Chociaż raz w życiu chcę przejechać się nowym Ferrari, ponieważ jest to moje marzenie.  
Kilkanaście jachtów zatonęło, dlatego ponieważ dzisiejszej nocy przeszedł potężny sztorm.  - Kilkanaście jachtów zatonęło, ponieważ dzisiejszej nocy przeszedł potężny sztorm.  

Komentarze

~ Havelock
9/19/22, 3:42 PM
Przydałyby się przykłady z „dlatego”. Poza tym, „dlatego” nie można zastąpić przez „bo” ani „ponieważ”. Partykuła „że” jest tu nieodzowna gdyż odwraca kierunek (zwrot?) wynikania.