Jak piszemy: doktor, doktór czy doktur?

doktor

Poprawna pisownia

doktór, doktur

Niepoprawna pisownia

Poprawną formą tego rzeczownika to "doktor".

 

Doktor - potoczne określenie lekarza, osoby zawodowo leczącej ludzi, a także stopień naukowy nadawany przez uczelnie i szkoły wyższe. 

Jedyną poprawną formą jest doktor. "Doktór" funkcjonuje w gwarach, jednak nie jest to zapis przyjęty za wzorcowy, zaś "doktur" nie ma żadnego uzasadnienia w polskiej pisowni, a więc jest on błędny. 

 

Przykłady:

W gabinecie doktora wisiało mnóstwo plakatów z budową układu kostnego człowieka.
Doktor Kowalski jest światowym specjalistą chorób serca.
O komentarz w sprawie ochrony zabytków poprosiliśmy doktora architektury i urbanistyki - Jana Kowalskiego.

Komentarze

~ nick
3/31/24, 2:15 PM
na podlasiu połowa lekarzy mówi na innych doktór
~ Cekarz
11/19/21, 2:27 PM
Doktór to bardziej oględne określenie konowała, pisane celowo z błędem, celem pofkreskenia błędów jakie czynią pracownicy tej szczytnej profesyji.
~ Paweł
11/13/21, 8:54 AM
Doktór było słowem używanym głównie na Kresach Wschodnich w regionach dzisiejszej Białorusi. Moja babcia pochodziła z tamtych stron i słowo "doktór" było na porządku dziennym. Poza tym są zdjęcia z tamtych stron, na których widać, że słowo "doktór" był stosowane oficjalnie na szyldach lokalnych lekarzy.
~ Sol
9/14/21, 12:02 PM
W pełni zgadzam się z wypowiedzią @Em. Nie jestem ani wykształcony ani nie jestem tym bardziej lekarzem lecz kiedy słyszę doktur to mnie krew zalewa. Regularnie muszę zwracac na to uwagę mojej Matce. ;-P Raz mówi poprawnie a doktor a znowu innym razem "doktur". Nie mam pojęcia skąd się jej to wzięło. Pozdrawiam.
~ momoi
5/19/21, 6:40 AM
A ja widzę sens, doktor to tytuł naukowy, a doktór to potocznie lekarz.
~ doktur 42
4/12/21, 5:54 PM
przecież wiadomo że DOKTUR się pisze .14 sans granie
~ Em
12/28/20, 8:32 AM
Przecież doktór brzmi, żeby nie powiedzieć brzydko.. Głupio! Nie mam pojęcia skąd się to wzięło i nie widzę żadnego sensownego wytłumaczenia.. Pracuję w szpitalu na podlasiu i w pracy dostaję czarnej gorączki bo słyszę to notorycznie nawet od wykształconych osób, rozumiem gwary są i będą ale ludzie zastanówcie się jak to brzmi. Gdybym była dokTOREM to bym się za to obraziła, to nie brzmi poważnie.
~ Czytelnik
11/5/20, 9:55 AM
Logicznym by było , aby doktór odnosił się do doktora tylko nauk medycznych, zaś doktor tyczył pozostałych doktorów, którzy doktoryzują się np: z dziedziny chemii, matematyki itp.
~ doktór
3/11/20, 5:50 PM
d o k t u r