Jak piszemy: dzień dzisiejszy - pleonazm.

dziś, dzisiaj

Poprawna pisownia

dzień dzisiejszy

Niepoprawna pisownia

Poprawnymi formami są dziś, dzisiaj, obecnie

Dzień dzisiejszy jest formą niepoprawną. Wyrażenie to uznawane za pleonazm, potocznie nazywane jako masło maślane. Oznacza ono, że w pierwszej części wypowiedzi zostało powiedziane to samo co w drugiej części. Określenie, zależnie od kontekstu, można zastąpić innym o podobnym znaczeniu, np. dziś, dzisiaj, obecnie, tymczasem, w tej chwili, itp.

Przykłady:

Dzień dzisiejszy przyniesie nowe informacje w prowadzonej przez nas sprawie. - Dziś będziemy mieli nowe informacje w prowadzonej przez nas sprawie.
W dniu dzisiejszym sklep nieczynny. - Dziś sklep będzie nieczynny.
Do dnia dzisiejszego nie rozumiem potęgowania. - Do dziś nie umiem potęgowania.

Komentarze

~ Patt
7/8/23, 9:09 PM
Uważam to rozgraniczenie za głupie, a uzasadnienie bzdurne. Masłem maślanym byłoby powiedzieć "cofam się do tyłu", ponieważ nie da się cofać do przodu. Samo słowo "cofać" zawiera już w sobie kierunek (czego na marginesie też nie uważam za błąd, jest to po prostu tautologia - element świata logicznego, najwidoczniej wyjątkowo niedocenianego w języku naturalnym). Inaczej rzecz się ma w przypadku słowa "dzień", nie zawiera on w sobie nic co świadczyłoby o jego dzisiejszości - równie dobrze można mówić o dniu wczorajszym, zeszłorocznym itp. Rozumiem, że może nie jest to, według niektórych najbardziej estetyczny sposób wypowiadania się, ale jest to też tylko wasze kryterium postrzegania. Z jakiegoś powodu takie wyrażenie w społeczeństwie funkcjonuje, najwyraźniej w niektórych sytuacjach występuje potrzeba podkreślenia, że zamiast o "dzisiaj" mówimy o "dniu dzisiejszym", tak żeby odbiorca łatwiej przyswoił to, co do niego mówimy (luźna hipoteza), albo jakikolwiek inny powód. Na jakiej podstawie takie wyrażenie jest cenzurowane z języka polskiego jeżeli nie łamie ono ani żadnych zasad logicznej wypowiedzi, ani nie jest niezrozumiałe ? Nie rozumiem.
~ Damian
12/27/22, 7:42 AM
Bzdura! Można powiedzieć np. "Dzisiejszy dzień był dla mnie szczęśliwy". To nie jest błąd. Mogę mówić o dzisiejszym wieczorze, obiedzie czy też dniu. Dzień jest nie tylko dzisiaj. Wprowadzacie ludzi w błąd.
~ mrskoticzka
9/14/22, 6:41 AM
SJP.pl twierdzi, że dzień dzisiejszy jest dopuszczalne, ergo nie jest NIEPOPRAWNE, aczkolwiek zalecane jest używanie w pismach oficjalnych.
~ Łukasz
8/9/21, 10:41 AM
Ja się z Lehem zgadzam. Dzień dzisiejszy oznacza że dzisiaj za dnia, a nie w nocy.
~ Thorvirr
1/15/21, 2:22 PM
co natomiast z "po dziś dzień"? coś się we mnie buntuje na myśl o niepoprawności takiego sformułowania.
~ Marcin
9/26/20, 10:41 AM
A jak powiedzieć poprawnie: "Dzisiejszy dzień zostanie pamiętany przez nastepne pokolenia"?
~ Pewna nie
3/1/20, 10:41 AM
Niby tak, ale dzień może być nie tylko dzisiaj
~ Hania
2/26/20, 10:52 PM
Gwieździsta ;)
~ dzień
2/11/20, 12:41 PM
tu nie chodzi o dzień w znaczeniu pora doby, a o dzień jako miarę czasu, mylisz więc "Lehu" pojęcia.
~ Leh
2/2/20, 12:01 PM
Uważam że nie ma nic niepoprawnego w wyrażeniu "dzień dzisiejszy". Co powiecie na temat wyrażenia "dzisiejsza noc jest gwiaździsta"