Jak piszemy: kupować czy kupywać?

kupować

Poprawna pisownia

kupywać

Niepoprawna pisownia

Poprawny zapis to "kupować".

 

"Kupować" to określenie nabywania czegoś za określoną sumę pieniędzy oraz pozyskiwania zawodnika z innego klubu. Potocznie oznacza to także akceptację czegoś lub dać się oszukać. 

"Kupywać" jest formą niepoprawną, choć utworzoną analogicznie do innych czasowników niedokonanych zawierających cząstkę "-yw-": zakupić - zakupywać, przekupić - przekupywać. Należy jednak zapamiętać, że "kupować" łączy się wyłącznie z cząstką "-ować".

 

Przykłady:

Stary przesąd mówi, żeby nie kupować w prezencie zegarów.
Władze klubu postanowiły kupować tylko młodych zawodników.
Zdarzało mi się kupować kota w worku pod wpływem impulsu.

Komentarze

~ Łukasz C.
11/6/23, 6:24 PM
"Potocznie oznacza to także akceptację czegoś lub dać się oszukać" Wymienianie rzeczowników (akceptacja) w jednym rzędzie z bezokolicznikami (dać) brzmi fatalnie.
~ do Maciek
3/18/22, 12:57 PM
Przykro mi, ale nikt by nie używał słowa "kupywać", gdyby nie formy pochodne takie jak "zakupywać", "przekupywać" czy "dokupywać", które o dziwo są poprawne. W takim więc przypadku forma "kupywać" powinna być uznana za poprawną na równi z "kupować", bowiem gdzie można mówić o logice w sytuacji gdy formy pochodne są prawidłowe, a forma główna już nie? Wyobraźcie sobie, że w języku niemieckim czasowniki takie jak "verkaufen" czy "ankaufen" są poprawne, ale "kaufen" już nie. Sądzę, że taki przypadek nie zostałby zaakceptowany przez użytkowników języka niemieckiego, ale w języku polskim chore dziwactwo pokroju "kupywać" jako błąd, ale "wykupywać" jako poprawna forma jednak zaistniało. Tak więc aby być konsekwentnym należy jak najszybciej albo zalegalizować "kupywać", albo usunąć z polskiego "wykupywać" czy też "dokupywać".
~ Maciek
11/8/20, 1:49 AM
Bzdura. Nic tu nie ma analogicznego. To lapsus językowy i karygodny błąd. Chyba głuchy tam mówi - to tak jak by powiedzieć SMAROWAĆ - SMARYWAŁ zamiast SMAROWAŁ