Jak piszemy: maila czy meila?

maila

Poprawna pisownia

meila

Niepoprawna pisownia

Jak piszemy: maila czy meila?

Rzeczownik mail (także: e-mail) pochodzi od angielskiego słowa e-mail. Używamy go na określenie poczty elektronicznej, wiadomości wysłany drogą elektroniczną, jak również adres pocztowego.

Poprawną wersją jest forma: MAILA (to dopełniacz i biernik liczby pojedynczej – biernik w starannej odmianie powinien przybierać postać: mail). Możliwa jest również spolszczona wersja: mejla. Pamiętajmy, że mail i mejl jest wyrażeniem potocznym, w języku oficjalnym używamy e-mail.

Przykłady:

Nie otrzymałam twojego maila. Możesz go jeszcze raz wysłać?
Masz mojego maila czy Ci podać?
Na stronie nie ma ani maila, ani numeru telefonu. Można kontaktować się tylko przez formularz kontaktowy.

Komentarze

~ Łukasz
4/19/22, 7:23 PM
Jak moge napisać mejla
~ Stan
6/18/21, 5:47 AM
E-list lub elist to poprawna, polska nazwa tak jak epoczta, czy Twój adres epoczty
~ jagodka123pl
3/25/21, 5:49 PM
Dzięki
~ Z USA
7/13/19, 8:08 AM
E-mail to skrót od electronic mail. A "mail" w j. angielskim to po polsku "list" (w uproszczeniu) a to że ludzie mówią "meil" a potem tak piszą wynika z faktu że w angielskim amerykańskim "a" wymienia się na "e" w wymowie, czyli dosłowna wymowa używając polskiego zapisu (pomijając akcent) to "i-meil". Pedantycznie w j. powinno się mówić "dostałem list elektroniczny" ale wiadomo że to nie ma sensu ze względu na długość więc potocznie "dostałem meila" (z punktu wymowy z j. Ang.) Fakt że powinno się pisać dostałem "maila" bo mail to slowo ang. dalej nie zmienia faktu że używamy języka "polgielskiego" czyli spolszczonej wersji słów ang.
~ Kuba
12/23/18, 9:29 PM
Jak to się nazywa
8/16/18, 1:03 PM
Ale to latwe
8/16/18, 7:36 AM
Ale to latwe
8/16/18, 7:31 AM
Super tutaj!