Jak piszemy: meczy czy meczów?

Mimo że formy MECZY nie sposób znaleźć w słowniku (słownikarze konsekwentnie ją pomijają), nie ma powodów, by uznać ją za niezgodną z gramatyką języka polskiego (istnieje przecież analogiczna forma mieczy). Jest znacznie rzadziej stosowana niż obecna w słownikach forma MECZÓW. Jest właściwa językowi mówionemu, występuje w prasie i Internecie i możemy ją uznać za mniej staranną od uznanej przez językoznawców formy meczów.

Przykłady:

Wykaz meczy dostępny na tablicy przed stadionem.
Rozegraliśmy z nimi pięć meczów: dwa wygraliśmy, jeden zremisowaliśmy, jeden zakończył się naszą porażką.
Obejrzałem wiele meczów, ale ten zapamiętam na długo.

Komentarze

~ magdalena12
5/30/23, 9:02 PM
Zgadzam się z lukiem, że twórcy słowników szaleją i próbują wprowadzać na siłę formy niezgodne z rozsądkiem.
~ Pietja
11/9/22, 5:09 PM
Ja mówię od urodzenia meczy , a meczów używam w piśmie. Obie formy są poprawne. Język ewoluował ;)
~ lukkrajewski
12/14/21, 4:08 AM
Wciąż odwołanie do mieczy przy tym przykładzie, niewłaściwe. A jak jest z odmianą innych zapożyczeń z angielskiego, z identyczną końcówką - jak np. skecz. Czy odmiana skeczy razi, nie ma ich w słownikach..? Jeżeli jest, to nie ma najmniejszego powodu, żeby się oburzać, że analogicznie tworzona jest przez użytkowników odmiana przy nieszczęsnych meczach. A to, że w słowniku formy nie ma, jest najwyraźniej jedynie widzimisię redaktorów słownika, takich czy innych, nie nadążających za użytkownikami języka, jak widać z większą od nich intuicją językową. Dodałbym, że ze względu na zwięzłość forma meczy wręcz może z czasem wygrać;) Pozdrawiając słownikowych wymyślaczy śpiulkolotów i innych kuriozów!
~ Jasiek
9/21/21, 2:35 PM
Dziś każdy może uznać co chce, a nawet babka z wąsami może być dziadkiem, to czemu nie 5 meczów? Dobrze, że pod Grunwaldem dostaliśmy tylko 2 miecze, a nie np. 5. Bo teraz byłyby jaja w odmianie i byśmy mówili, że Krzyżacy zamiast podarować nam dwa miecze to nam podarowali pięć mieczów. Chyba Miodek ma zatkane uszy miodkiem w tej radzie języka polskiego, jeśli to jest dopuszczalne, zgroza.
~ Nick
6/14/21, 5:10 PM
Kto tak może uznać? :)