Jak piszemy: okres czasu - pleonazm

czas, odcinek czasu, przedział czasowy

Poprawna pisownia

okres czasu

Niepoprawna pisownia

Poprawne formy to: czas, odcinek czasu, przedział czasowy.

 

"Okres czasu" jest formą niepoprawną, ponieważ wyrażenie to należy do pleonazmów, czyli „masła maślanego”, w którym oba człony oznaczają to samo. Okres, czyli czas trwania czegoś, odcinek, zatem nie ma potrzeby dodawania do niego określenia "czas".

 

Przykłady:

W ostatnim okresie czasu bardzo dużo podróżowałam. - W ostatnim czasie bardzo dużo podróżowałam.

Przez pewien okres czasu nie kontaktowaliśmy się ze sobą. - Przez pewien czas nie kontaktowaliśmy się ze sobą. 

W tym okresie czasu organizowano wiele wystaw. - W tym czasie organizowano wiele wystaw. 

Komentarze

~ SP
12/21/23, 12:34 PM
Pojęcie "okres" jest stosowane w różnych kontekstach oraz dziedzinach wiedzy i służy do określania różnych rzeczy, nie tylko czasu. Np. w matematyce powszechnie funkcjonuje i jest w użyciu coś takiego, jak okres funkcji, czego, jak widać, niektórzy nie wiedzą, bo być może nie znają jej podstaw. Pojęcie okresu występuje też w chemii w postaci układu okresowego pierwiastków. Nie można więc zastąpić wyrażenia "okres czasu" samym słowem "okres", bo wypowiedź w takim przypadku traci na precyzyjności i staje się niejednoznaczna - nie wiemy o okres czego chodzi - a precyzyjne przekazywanie informacji w wypowiedzi to przecież podstawowa funkcja języka, nieprawdaż? Szkoda, że językoznawcy ex cathedra określają jakie wyrażenia są poprawne od strony językowej, bez uprzedniej konsultacji tego z osobami, które na ten temat coś wiedzą, bo od lat używają tych wyrażeń w wielu dziedzinach nauki, wiedzy i życia codziennego.
~ 12345cdwwy
6/17/21, 5:38 PM
"Okres jest miarą czasu, tak samo jak np. bochenek jest miarą chleba. Mimo to niektóre osoby w sformułowaniu okres czasu dopatrują się pleonazmu i wolą zamieniać okres na odcinek. W wielu wypadkach najlepiej uczynimy, rezygnując z obu tych słów, np. przez tak długi czas jest lepsze niż przez taki długi okres czasu i znacznie lepsze niż przez tak długi odcinek czasu. Można też zamienić czas na okres, np. w tym czasie albo w tym okresie (znacznie gorzej: w tym okresie czasu)." Fajną macie tę stronkę, szkoda tylko, że SJP twierdzi coś zupełnie innego :)