Jak piszemy: ożesz, o żesz, o żeż czy ożeż?

ożeż

Poprawna pisownia

ożesz, o żesz, o żeż

Niepoprawna pisownia

Poprawna forma to "ożeż".

 

“Ożeż” składa się z wykrzyknienia o oraz dwóch partykuł emfatycznych -że i (nadają one poprzedzającemu je wyrazowi emocjonalne zabarwienie). Partykuły te zapisujemy łącznie z wykrzyknieniem o, tak samo jak z czasownikami (np. chodźże, zróbże) i zaimkami pytajnymi (np. gdzież, kiedyż). 

Po wyrazie "ożeż" najczęściej pojawiają się zaimek “ty” oraz wykrzyknik. 

 

Przykłady:

Ożeż ty, ale mnie zaskoczyłeś!

Ożeż ty, tego się nie spodziewałam! 

Pisownia wyrazu ożeż sprawia spory problem nawet filologom polskim. 

Komentarze

~ Meme
2/9/22, 2:41 PM
Tylko, że orzesz jest innym słowem i ma inne znaczenie, więc pisownia słowa orzesz w znaczeniu ożeż jest błędem (i odwrotnie)
~ werwer
6/8/21, 9:11 PM
Zasadniczo można powiedzieć nawet, że nawet wszystkie formy są poprawne, ponieważ jeśli nazwę psa "ożesz", to wszystko będzie ok :) Ale faktycznie "orzesz" to jak najbardziej poprawna forma pochodząca od czasownika "orać".
~ psiemek
3/28/21, 4:05 PM
Nie, bo oni tam na polszczyzna.pl rozmawiają wyłącznie gwarą a tam jest orasz a nie orzesz.
~ Ożeż, dlaczego nie orzesz?
12/30/20, 4:50 PM
Spośród czterech przedstawionych możliwości właściwa pisownia to oczywiście "ożeż". Natomiast w internetowym quizie napotkałem następujące pytanie: Która forma jest poprawna? a) ożeż b) o żeż c) orzesz d) ożesz e) o żesz Zdziwiło mnie, że pytanie to jest umieszczone na zdjęciu sygnowanym "polszczyzna.pl" i jako poprawna uznawana jest tylko odpowiedź "ożeż". Szanowni Państwo, czy nie zauważacie, że w tym przypadku prawidłowe odpowiedzi są dwie: "ożeż" i "orzesz"?!