Jak piszemy: pęseta czy penseta?

pęseta

Poprawna pisownia

penseta

Niepoprawna pisownia

Rzeczownik pęseta zapisujemy z użyciem ę.

Pęseta to rodzaj niewielkich szczypiec, które używane są głównie w kosmetyce, ale również w medycynie, technice, informatyce.

Etymologia pęsety to francuskie pincette (pol. szczypczyki). Choć zapis ten odzwierciedla francuską wymowę wśród użytkowników języka jest najczęściej stosowany. Dzieje się tak dlatego, że w wyrazach obcego pochodzenia przed spółgłoskami szczelinowymi (s) łatwiej jest wymówić samogłoskę nosową (ę).

UWAGA: Pęseta jest zapisem wtórnym. Pierwotny - pinceta - znacznie częściej pojawia się w słownikach i to ta forma uznawana jest za wzorcową, ze względu bliskość oryginałowi.

Przykłady:

Kosmetyczka za pomocą pęsety sprawnie wyregulowałą moje brwi.
Koroner do wyjęcia próbki użył małej pęsety.
Drzazgę z palca udało mi się wyjąć za pomocą pęsety.

Komentarze

~ rett
5/17/24, 4:36 AM
Logiczne ,że gdy oryginał jest pinceta czyli przez n a nie przez ę to powinno się pisać penseta a nie pęseta . Po co wydziwiać w języku polskim? Zachowajmy jakąś logike i intuicję a nie od razu praca doktorska nad wyrazem. Stąd w Polsce zawsze problemy ekonomiczne bo mamy mnóstwo doktorów i profesorów z mniemanologii stosowanej nikomu nie potrzebnych a , których trzeba utrzymywać z pieniedzy podatników.
~ Super laska
12/27/21, 12:54 PM
Dzięki