Jak piszemy: pojedynczy czy pojedyńczy?

pojedynczy

Poprawna pisownia

pojedyńczy

Niepoprawna pisownia

Poprawna forma to „pojedynczy”.

 

Przymiotnik ten wywodzi się od rzeczownika „pojedynek”, które pierwotnie oznaczało osobę występującą w pojedynkę (samemu). Dlatego słowo „pojedynczy” zapiszemy z głoską „n”, a nie „ń”.

 

Przykłady:

W sklepie zostały pojedyncze sztuki spodni z tego koloru.

Odmień ten czasownik w liczbie pojedynczej.

Komentarze

~ Znawca
10/7/23, 8:29 PM
Słowo "pojedynczy" pochodzi od słowa "jeden" i jest używane do opisania czegoś, co występuje tylko raz lub indywidualnie. Natomiast forma "pojedyńczy" jest błędna, ponieważ nie ma takiego słowa w języku polskim. W języku polskim istnieją pewne reguły ortograficzne, które określają, jak słowa powinny być pisane. Forma "pojedyńczy" nie jest zgodna z tymi regułami. W przypadku słowa "pojedynczy", litera "n" pochodzi od słowa "jeden", z którego słowo to jest pochodne, a dodatkowe "c" jest typowe dla formantów przymiotnikowych. Jeśli chodzi o reguły ortograficzne, ważne jest, aby pamiętać, że w języku polskim litera "ń" jest używana w bardzo konkretnych kontekstach, zazwyczaj w wyniku procesów fonetycznych lub morfologicznych, które zachodzą w języku. Litera "ń" nie występuje w słowie "jeden", więc nie ma powodu, aby pojawiła się w formie pochodnej "pojedynczy".
~ Adrian
9/22/21, 1:45 PM
Witam Mnie też to tłumaczenie zupełnie nie przekonało. PojedyNczo brzmi sztucznie. Nie będę używał
~ Ortograf
4/25/21, 10:45 AM
To może jeszcze, idąc Waszym tokiem rozumowania i tłumaczenia: "Spię", zamiast "Śpię"? Bo przecież "spię" pochodzi od spania. A może nie?
~ Ortograf
4/25/21, 10:10 AM
Po jednym, pojedynek (a może od ustalenia czy przyjęcia jednej racji lub punktu widzenia jego zwycięzcy?) - owszem, tak. Ale: pojedyŃczy, pojedyŃczo. Pojedynczo brzmi wg mnie sztucznie. Unaukowiony, podciągnięty wyraz, wbrew temu jak się mówi. Będę pisać i mówić pojedyŃczy. Wytłumaczenie czy też uzasadnienie powyższe kompletnie mnie nie przekonało. Uważam, że jest naciągane. Lipa.